Arašídové a ořechové máslo: jak vybrat dobré? Krátká odpověď: otočte sklenici a přečtěte složení. Nejjednodušší volba je máslo ze 100 % ořechů bez přidaného oleje, cukru a soli. Nejvíc bílkovin ze všech běžných druhů má arašídové máslo (kolem 24 g na 100 g) a zároveň je nejlevnější. Mandlové je podobné, kešu a lískooříškové mají bílkovin zhruba o třetinu méně. Energie je u všech podobná – kolem 580–650 kcal na 100 g.
V tomto průvodci najdete, jak číst etiketu, nutriční srovnání arašídového, mandlového, kešu a lískooříškového másla podle tabulek výrobců, co jsou proteinové krémy a proč často nemají víc bílkovin než obyčejné arašídové máslo, jak skladovat, co je dobré vědět o aflatoxinech a alergiích, jak velká je rozumná porce a konkrétní produkty z naší nabídky s cenou za 100 g, za porci a za 1 g bílkovin. Ceny platné k 14. 10. 2026, aktuální cenu vždy najdete u produktu.
Arašídové a ořechové máslo: rychlá odpověď
Nejlepší je jediná položka ve složení – „100 % arašídy“ nebo „100 % mandle“. Přidaný olej, cukr a sůl nejsou nutné.
Arašídové máslo má kolem 24 g bílkovin na 100 g, mandlové 21–22 g, kešu a lískooříškové jen asi 15 g.
Jedna lžíce (asi 15 g) má kolem 90 kcal, 30 g kolem 175–195 kcal. Při hubnutí máslo važte, ne odhadujte.
U 100% másel se olej přirozeně odděluje. Stačí zamíchat. Je to znak, že výrobce nepřidal stabilizační tuk.
Nejlevnější bílkoviny z ořechového másla v naší nabídce má 100% arašídové máslo Big Boy Arašídy 1000 g: 24,90 Kč za 100 g, 7,47 Kč za porci 30 g a 1,04 Kč za 1 g bílkovin. Proteinové krémy vycházejí na gram bílkovin třikrát až sedmkrát dráž.
Jak číst složení: 100 % ořechů, nebo „krém“?
Pod názvy „máslo“, „krém“ nebo „butter“ se prodávají dvě rozdílné kategorie výrobků. Na přední straně obalu to často nepoznáte – rozhoduje složení na zadní straně. Ingredience jsou seřazené sestupně podle množství, takže co je uvedené jako první, je ve výrobku nejvíc.
Čisté máslo: jen pražené ořechy
Složení obsahuje jedinou položku, například „100 % arašídy pražené nasucho“. Nic dalšího v něm není, takže nutriční hodnoty odpovídají samotným ořechům. Sůl bývá nulová nebo jen stopová (u Big Boy Arašídy 0,01 g na 100 g, tedy přirozený obsah). Takové máslo má výraznější ořechovou chuť a olej se v něm časem odděluje.
Přidaný olej, palmový nebo ztužený tuk
Část průmyslových arašídových másel obsahuje přidaný tuk – palmový olej nebo ztužený rostlinný olej. Ten máslo „zpevní“, takže se olej neodděluje a krém je hladký i po měsících v teple. Nutričně tím ale ubývá podílu ořechů. Pozor: nápis „bez palmového oleje“ neznamená automaticky „bez přidaného tuku“. Například Reese's Krémové arašídové máslo 510 g palmový olej nemá, ale obsahuje 89 % arašídů, cukr, ztužený rostlinný olej (řepkový, bavlníkový a sójový), sůl, melasu a emulgátor.
Cukr, sůl a příchutě
Ořechy samy obsahují 4–5 g cukrů na 100 g. Pokud je na etiketě výrazně víc, je cukr přidaný. U Reese's je to 9,4 g cukrů a 1,1 g soli na 100 g, u čistých másel z naší tabulky 4,3–5 g cukrů a sůl nulová. Ochucené krémy (čokoládové, karamelové, „Twister“) jsou spíš pomazánka na mlsání než základní ořechová potravina – to není chyba, jen je dobré vědět, co kupujete.
Rozdíl je jen v textuře – křupavá varianta obsahuje kousky ořechů. Nutriční hodnoty jsou prakticky stejné, vyberte podle chuti.
Arašídové, mandlové, kešu, nebo lískooříškové máslo?
Pro srovnání jsme použili nutriční tabulky výrobců u 100% másel ze stejné řady (LifeLike), aby byla čísla co nejlépe porovnatelná. Hodnoty jsou na 100 g a u jiných výrobců se mohou mírně lišit podle odrůdy a pražení.
| Na 100 g | Arašídové | Mandlové | Kešu | Lískooříškové |
|---|---|---|---|---|
| Energie | 587 kcal | 579 kcal | 574 kcal | 646 kcal |
| Bílkoviny | 24,4 g | 21,1 g | 15,3 g | 15,0 g |
| Tuky | 49,7 g | 49,9 g | 46,4 g | 62,4 g |
| z toho nasycené | 7,7 g | 3,8 g | 9,2 g | 4,5 g |
| Sacharidy | 21,3 g | 21,6 g | 32,7 g | 17,6 g |
| z toho cukry | 4,9 g | 4,3 g | 5,0 g | 4,9 g |
| Vláknina | 8,4 g | 10,9 g | 3,0 g | 9,4 g |
| Podíl energie z bílkovin | 16,6 % | 14,6 % | 10,7 % | 9,3 % |
Arašídové: nejvíc bílkovin za nejnižší cenu
Arašídy jsou botanicky luštěnina, ne ořech, a to je vidět i na bílkovinách – mají jich ze všech běžných másel nejvíc. Zároveň jsou nejlevnější surovinou, takže arašídové máslo vychází nejlépe v ceně za 100 g i za gram bílkovin.
Mandlové: nejméně nasycených tuků, nejvíc vlákniny
Bílkovinami se arašídovému blíží, má nejnižší podíl nasycených mastných kyselin a nejvíc vlákniny ze srovnávaných druhů. Stojí ale zhruba dvakrát víc. Je to dobrá volba pro ty, kdo arašídy nemají rádi nebo je nesnášejí.
Kešu a lískooříškové: hlavně kvůli chuti
Kešu máslo je jemné a nasládlé, má nejvíc sacharidů a nejméně vlákniny. Lískooříškové má nejvíc tuku a energie a bílkoviny tvoří jen asi 9 % jeho energie. Obě jsou chutnou variantou do kaší a dezertů, jako zdroj bílkovin ale arašídovému a mandlovému nekonkurují.
Podle nařízení (ES) č. 1924/2006 smí být potravina označena jako „zdroj bílkovin“, pokud bílkoviny tvoří alespoň 12 % její energetické hodnoty, a „s vysokým obsahem bílkovin“ od 20 %. Arašídové a mandlové máslo podmínku „zdroje“ splňují, „vysoký obsah“ už ne. Kešu a lískooříškové nesplňují ani jednu.
Proteinová ořechová másla a krémy: mají víc bílkovin?
Proteinové krémy jsou ořechové nebo čokoládové pomazánky s přidanou syrovátkovou (případně rostlinnou) bílkovinou a obvykle i sladidlem. Název slibuje bílkoviny, ale čísla z etiket ukazují, že obyčejné 100% arašídové máslo má bílkovin víc – a stojí méně.
| Produkt | Hlavní složky (podle pořadí) | Sladidlo | Bílkoviny / 100 g | Energie z bílkovin | Za 1 g bílkovin |
|---|---|---|---|---|---|
| Pro srovnání: Big Boy Arašídy 1000 g | 100 % arašídy | žádné | 24 g | 15,7 % | 1,04 Kč |
| BioTech Protein Cream 400 g | maltitol, slunečnicový olej, syrovátkový koncentrát 17 %, lískové ořechy 10 % | maltitol (31 g polyolů) | 17 g | 14,1 % | 3,37 Kč |
| HealthyCo Proteinella 400 g | maltitol, slunečnicový olej, syrovátkový koncentrát 12 %, lískové ořechy 10 % (příchuť oříšky) | maltitol (34 g polyolů) | 14 g | 10,5 % | 3,73 Kč |
| LifeLike Proteinově-lískooříškové máslo s čokoládou 300 g | lískové ořechy 68 %, syrovátkový koncentrát 10 %, kakaová hmota 6 % | erythritol 6 %, steviol-glykosidy | 19,3 g | 13,3 % | 4,13 Kč |
| Big Boy Protein Krémo pistáciový 220 g | proteinový krém 80 % (rostlinné tuky, maltitol, syrovátka), pistácie 20 % | maltitol | 18 g | 12,2 % | 7,55 Kč |
Přidaná bílkovina nahrazuje ořechy
Ořechy samy obsahují 15–24 % bílkovin. Když krém tvoří z velké části olej a sladidlo a ořechů je v něm jen 10–20 %, přidaná syrovátka tento rozdíl jen dorovná. Proto mají proteinové krémy v naší nabídce 14–19 g bílkovin na 100 g, tedy méně než 100% arašídové máslo. Výjimkou je LifeLike s 68 % lískových ořechů: oproti čistému lískooříškovému máslu (15 g) bílkovin skutečně přidává.
Sladidla: maltitol, erythritol, stevie
Krémy „bez přidaného cukru“ bývají sladěné polyoly. Maltitol je v BioTech Protein Cream i Proteinelle na prvním místě složení a polyoly tvoří přes 30 g ze 100 g. Polyoly mají méně energie než cukr (2,4 kcal/g oproti 4 kcal/g), ale při větším množství mohou mít projímavé účinky – proto je na etiketě povinné upozornění „nadměrná konzumace může vyvolat projímavé účinky“. LifeLike používá erythritol a steviol-glykosidy.
Arašídové máslo v prášku
Zvláštní kategorií je odtučněný arašídový prášek, který se rozmíchá s vodou. Například GymBeam Arašídové máslo v prášku uvádí 50 g bílkovin, 12 g tuku a 459 kcal na 100 g, obsahuje ale i cukr (16 g na 100 g) a sůl. Do cenové tabulky jsme ho nezařadili, protože stránka produktu neuvádí jednoznačně hmotnost balení.
Pokud chcete bílkoviny navýšit, je efektivnější protein nebo tvaroh a ořechové máslo brát jako zdroj tuků a chuti. Více v průvodci Jak vybrat protein a ve srovnání proteinových tyčinek, kde platí podobná pravidla čtení etiket.
Olej nahoře a jak ořechové máslo skladovat
Ořechový tuk je při pokojové teplotě tekutý. U másla bez stabilizačního tuku proto olej časem vystoupá nahoru a pod ním zůstane hustší vrstva. Není to vada ani známka zkažení.
Zamíchejte, olej nevylévejte
Olej je součástí másla. Když ho slijete, zbytek bude suchý a tvrdý a změní se i nutriční hodnoty. Novou sklenici důkladně promíchejte až ke dnu – pomůže dlouhý nůž nebo lžíce s dlouhou rukojetí. Někdo sklenici před otevřením nechá chvíli stát dnem vzhůru.
Po otevření podle etikety
Doporučení výrobců se liší, proto se řiďte etiketou konkrétního výrobku. U produktů v naší nabídce najdete například „po otevření spotřebujte do dvou měsíců“ (Big Boy), „uchovávejte v chladu a spotřebujte do 4 týdnů“ (BioTech USA Peanut Butter) nebo „spotřebujte do 14 dní“ (LifeLike Mandlový krém). Obecně platí: dobře zavřít, chránit před světlem a teplem a nabírat čistou a suchou lžící.
Aflatoxiny a alergie na arašídy a ořechy
Aflatoxiny: přísně hlídaná kontaminující látka
Aflatoxiny jsou látky, které vytvářejí některé plísně rodu Aspergillus, typicky při skladování plodin v teple a vlhku. Arašídy a některé ořechy k nim patří mezi nejvíc sledované potraviny. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je hodnotí jako látky, u kterých nelze stanovit bezpečnou denní dávku, a proto má být jejich příjem co nejnižší.
EU proto stanovuje pro potraviny velmi přísné maximální limity. Pro arašídy a výrobky z nich určené k přímé spotřebě platí podle nařízení Komise (EU) 2023/915 limit 2,0 µg aflatoxinu B1 na kg a 4,0 µg/kg pro součet aflatoxinů B1, B2, G1 a G2. Pro mandle, lískové ořechy a další skořápkové plody jsou stanoveny vlastní limity. Dovážené zásilky rizikových komodit podléhají v EU zesíleným úředním kontrolám.
Alergie: arašídy a skořápkové plody
Arašídy i skořápkové plody (mandle, lískové ořechy, kešu, pistácie, vlašské ořechy a další) patří mezi 14 alergenů, které musí být podle nařízení (EU) č. 1169/2011 zvýrazněny ve složení. Arašíd je luštěnina, ale alergie na arašídy a na ořechy se mohou vyskytovat současně. Pokud máte alergii, čtěte i upozornění „může obsahovat stopy“ – například mandlové máslo Amix uvádí možné stopy arašídů, mléka, sóji a dalších alergenů a proteinové krémy obsahují mléčnou bílkovinu.
Porce a role ořechového másla při hubnutí i nabírání
Ořechové máslo je koncentrovaná energie: zhruba polovinu hmotnosti tvoří tuk. Jedna zarovnaná polévková lžíce váží přibližně 15 g, vrchovatá klidně 25–30 g.
| Porce (100% máslo) | Energie | Bílkoviny | Tuky |
|---|---|---|---|
| 15 g arašídového (1 lžíce) | cca 88 kcal | cca 3,7 g | cca 7,5 g |
| 30 g arašídového | cca 176 kcal | cca 7,3 g | cca 14,9 g |
| 30 g mandlového | cca 174 kcal | cca 6,3 g | cca 15,0 g |
| 30 g lískooříškového | cca 194 kcal | cca 4,5 g | cca 18,7 g |
Při hubnutí: vážit, ne odhadovat
Ořechové máslo do redukčního jídelníčku patří, jen je potřeba ho započítat. Rozdíl mezi zarovnanou a vrchovatou lžící může být 100 kcal i víc, a to několikrát denně. Praktická porce je 15–20 g, ideálně odvážená na kuchyňské váze. Kombinujte ho s jídlem bohatým na bílkoviny – tvaroh, jogurt, ovesná kaše s proteinem. Jak nastavit kalorický deficit, popisuje průvodce Jak zhubnout.
Při nabírání: snadné kalorie navíc
Kdo nestíhá sníst dost energie, ocení, že 30 g másla přidá kolem 180 kcal bez velkého objemu jídla. Hodí se do kaše, na pečivo, do koktejlu s proteinem a banánem nebo jako rychlá svačina. Je to levnější a „jídelnější“ alternativa ke gaineru. Více tipů najdete v průvodci Jak nabrat svalovou hmotu a ve srovnání gainerů.
Porce 30 g arašídového másla dodá asi 7 g bílkovin, ale zároveň 15 g tuku. Hlavním zdrojem bílkovin by proto měly být jiné potraviny. Pokud jíte rostlinně, kombinujte ořechy a arašídy s luštěninami a případně s rostlinným proteinem.
100% ořechová másla: cena za 100 g, za porci a za 1 g bílkovin
Vybrali jsme másla z naší nabídky, která obsahují jen ořechy (jedna položka ve složení) a mají na stránce nutriční tabulku. Seřazená jsou podle ceny za 1 g bílkovin. Porce 30 g je naše orientační hodnota, ne dávkování výrobce.
| Produkt | Druh | Bílkoviny / 100 g | Cena | Za 100 g | Za porci 30 g | Za 1 g bílkovin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Big Boy Arašídy 1000 g | Arašídové (jemné / křupavé) | 24 g | 249 Kč | 24,90 Kč | 7,47 Kč | 1,04 Kč |
| LifeLike Peanut 300 g | Arašídové (jemné / křupavé) | 24,4 g | 89 Kč | 29,67 Kč | 8,90 Kč | 1,22 Kč |
| LifeLike Cashew 1000 g | Kešu | 15,3 g | 399 Kč | 39,90 Kč | 11,97 Kč | 2,61 Kč |
| LifeLike Mandlový krém 300 g | Mandlové (jemné / křupavé) | 21,1 g | 179 Kč | 59,67 Kč | 17,90 Kč | 2,83 Kč |
| LifeLike Hazelnut 300 g | Lískooříškové | 15 g | 169 Kč | 56,33 Kč | 16,90 Kč | 3,76 Kč |
| VanaVita BIO Mandlové máslo 340 g | Mandlové, BIO | 22,1 g | 299 Kč | 87,94 Kč | 26,38 Kč | 3,98 Kč |
Nejvýhodnější: Big Boy Arašídy 1000 g
Jen pražené loupané arašídy, 24 g bílkovin a 612 kcal na 100 g. Kilogramové balení vychází na 24,90 Kč za 100 g a 1,04 Kč za gram bílkovin. Výrobce uvádí spotřebu do dvou měsíců po otevření – při porci 30 g denně vydrží sklenice asi 33 dní.
Menší balení: LifeLike Peanut 300 g
100 % arašídy pražené nasucho, 24,4 g bílkovin na 100 g. Za 89 Kč je to nejlevnější způsob, jak 100% arašídové máslo vyzkoušet, nebo volba pro ty, kdo kilogram nestihnou spotřebovat. Na 100 g vychází asi o 19 % dráž než kilové balení Big Boy.
Mandle a kešu: LifeLike Mandlový krém a Cashew 1000 g
Pokud nechcete arašídy, nejlevnější mandlové máslo v tabulce je LifeLike Mandlový krém 300 g (17,90 Kč za porci). BIO varianta od VanaVita stojí za porci 26,38 Kč. Kešu máslo je nejvýhodnější v kilogramovém balení LifeLike za 39,90 Kč na 100 g – bílkovin má ale méně (15,3 g).
Produkty prodáváme, nejde tedy o nezávislý test. Vybírali jsme 100% ořechová másla podle ceny za gram bílkovin a nutričních hodnot uvedených výrobcem; zařadili jsme jen produkty skladem k 14. 10. 2026. U variant (jemné / křupavé) si dostupnost ověřte u produktu. Na 100 g je ještě levnější ProteinaCo Arašídový krém 330 g (76 Kč, tedy 23,03 Kč za 100 g) – do tabulky jsme ho nezařadili, protože jeho stránka zatím neuvádí složení ani nutriční hodnoty. Ze stejného důvodu chybí arašídová másla BioTech USA a Scitec v kilovém balení.
Nejčastější chyby při výběru ořechového másla
„Natural“, „bez palmového oleje“ nebo „protein“ nic neříká o tom, kolik ořechů je uvnitř. Rozhoduje složení na zadní straně.
Proteinové krémy v naší nabídce mají 14–19 g bílkovin na 100 g, 100% arašídové máslo 24 g – a stojí několikanásobně méně za gram bílkovin.
Vrchovatá lžíce může mít dvojnásobek energie zarovnané. Při hubnutí máslo važte.
Olej je součást másla. Zamíchejte ho zpět, jinak bude zbytek suchý a změní se poměr živin.
Krémy „bez cukru“ často obsahují přes 30 g maltitolu na 100 g. Ve větším množství mohou mít projímavé účinky.
Žluklé nebo plesnivé máslo patří do koše. Skladujte ho podle etikety, v suchu a mimo teplo.
FAQ: arašídové a ořechové máslo
Které ořechové máslo má nejvíc bílkovin? +
Arašídové – kolem 24 g na 100 g. Mandlové má 21–22 g, kešu a lískooříškové kolem 15 g. Proteinové krémy v naší nabídce mají 14–19 g, tedy méně než čisté arašídové máslo.
Je arašídové máslo vhodné při hubnutí? +
Ano, pokud ho započítáte do denního příjmu energie. 15 g má kolem 90 kcal, 30 g kolem 180 kcal. Porci važte a kombinujte ho s jídlem bohatým na bílkoviny.
Proč se v arašídovém másle odděluje olej? +
Protože ořechový tuk je při pokojové teplotě tekutý a máslo neobsahuje přidaný stabilizační tuk. Je to normální – stačí ho zamíchat. Olej neslévejte.
Musí být ořechové máslo po otevření v lednici? +
Řiďte se etiketou. Někteří výrobci doporučují chlad, jiní jen suché a tmavé místo. U produktů v naší nabídce se doba spotřeby po otevření pohybuje od 14 dní do 2 měsíců.
Mám se bát aflatoxinů v arašídovém másle? +
Strach není namístě, ale dobré je o nich vědět. EU stanovuje pro arašídy k přímé spotřebě limit 2 µg aflatoxinu B1 na kg a výrobky na trhu ho musí splňovat. Nejezte plesnivé, hořké nebo zatuchlé ořechy a máslo a skladujte je v suchu.
Kolik ořechového másla denně je rozumné? +
Pro většinu lidí je praktická porce 15–30 g, tedy jedna až dvě lžíce. Přesné množství záleží na vašem energetickém příjmu a cíli – při hubnutí spíš méně, při nabírání klidně víc.
Z čeho jsme vycházeli
- Nutriční tabulky a složení výrobců uvedené na stránkách produktů (stav k 14. 10. 2026).
- Nařízení Komise (EU) 2023/915 o maximálních limitech pro některé kontaminující látky v potravinách.
- EFSA CONTAM Panel (2020): Risk assessment of aflatoxins in food. EFSA Journal 18(3):6040.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům a nařízení (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních.
Jak tedy vybrat arašídové nebo ořechové máslo?
Hledejte jedinou položku ve složení – 100 % ořechů bez přidaného oleje, cukru a soli. Pokud chcete co nejvíc bílkovin za nejnižší cenu, vyberte arašídové máslo, mandlové je dražší alternativa s podobnými hodnotami, kešu a lískooříškové berte hlavně kvůli chuti. Proteinové krémy jsou sladká pomazánka s menším množstvím cukru, ne levný zdroj bílkovin. A ať jde o hubnutí, nebo nabírání: porci 15–30 g važte a započítejte. Pokud teprve začínáte s jídelníčkem a doplňky, mrkněte i na článek Co brát na začátku v posilovně.
Prohlédnout ořechové krémy →