Rýžová kaše a cream of rice: co to je a co vybrat? Krátká odpověď: cream of rice je instantní rýžová mouka – předvařená (extrudovaná) rýže namletá tak, aby stačilo zalít ji horkou tekutinou. Porce 50 g dodá zhruba 40 g sacharidů, jen asi 4 g bílkovin a téměř žádnou vlákninu. Proto se hodí hlavně jako lehce stravitelný zdroj sacharidů před tréninkem a po něm. Rýže je přirozeně bez lepku, ale ne každý výrobek to garantuje. Nejlevnější je neochucená instantní rýžová mouka, ochucené a proteinové varianty stojí výrazně víc.
V tomto průvodci najdete, čím se rýžová kaše liší od ovesné, jak je to s lepkem, kolik sacharidů dává smysl kolem tréninku a konkrétní produkty z naší nabídky s cenou za 100 g, za porci a u proteinových kaší i za 20 g bílkovin. Ceny platné k 14. 10. 2026, aktuální cenu vždy najdete u produktu.
Rýžová kaše a cream of rice: rychlá odpověď
Instantní rýžová mouka z předvařené rýže. Stačí ji zalít horkou vodou nebo mlékem a za minutu máte kaši. Žádné zázračné složení – je to prostě rýže.
Na 100 g zhruba 76–82 g sacharidů, 5–9 g bílkovin, málo tuku a vlákniny. Proto je lehká na trávení a hodí se před tréninkem.
Rýže lepek neobsahuje. Některé kaše se ale vyrábějí v provozu s obilovinami a výrobce uvádí „může obsahovat lepek“. Při celiakii vybírejte jen výrobky označené „bez lepku“.
Hotové proteinové rýžové kaše mají 17–35 g bílkovin na 100 g. Levněji vyjde smíchat neochucenou rýžovou kaši se syrovátkovým proteinem.
Nejlevnější je neochucená instantní rýžová kaše Dafit: 4,98 Kč za porci 50 g. Když do ní přimícháte 30 g proteinu Reflex 100% Whey, dostanete porci s necelými 25 g bílkovin za 25,21 Kč – 20 g bílkovin tak vyjde levněji než u hotových proteinových rýžových kaší.
Co je cream of rice a rýžová kaše
„Cream of rice“ je původně americký název pro jemně mletou rýži na kaši. Ve sportovní výživě se tak dnes označuje instantní rýžová mouka – rýže, která prošla extruzí nebo předvařením a pak se namlela. Škrob je díky tomu už „uvařený“ a kaši stačí zalít horkou tekutinou, nebo ji dokonce rozmíchat ve studené vodě v shakeru.
Neochucená instantní rýžová mouka
Složení obvykle tvoří jediná položka: 100 % instantní (extrudovaná) rýžová mouka. Je nejlevnější a nejuniverzálnější – můžete ji dochutit ovocem, skořicí, kakaem nebo proteinem.
Ochucený cream of rice
Rýžová mouka (obvykle 95–97 %) s aromaty, solí a sladidly (nejčastěji sukralóza). Nutričně se od neochucené verze skoro neliší, platíte hlavně za příchuť. Pozor u jednotlivých příchutí – některé obsahují přísady s lepkem nebo cukrovou polevu.
Proteinová rýžová kaše
Instantní rýže smíchaná se syrovátkovým nebo mléčným proteinem. Podle podílu proteinu má 17–35 g bílkovin na 100 g. Obsahuje mléčné složky, takže není vhodná pro vegany a obvykle ani pro lidi s nesnášenlivostí laktózy.
Rýžová kaše vs. ovesná kaše: v čem se liší
Rýže i oves jsou hlavně zdrojem sacharidů, ale každá surovina se hodí na něco jiného. Hodnoty v tabulce jsou orientační podle výrobků z naší nabídky (na 100 g suchého produktu).
| Vlastnost | Instantní rýžová kaše | Ovesné vločky / instantní oves |
|---|---|---|
| Sacharidy | cca 76–82 g | cca 55–65 g |
| Bílkoviny | cca 5–9 g | cca 9–15 g |
| Vláknina | cca 0,1–2,5 g | cca 7–14 g |
| Lepek | Rýže je přirozeně bez lepku | Oves bývá kontaminován lepkem, bezlepkový jen se speciálním označením |
| Trávení | Lehká, rychle stravitelná | Sytí déle díky vláknině (beta-glukanům) |
| Hodí se | Před tréninkem, po něm, při potřebě hodně sacharidů | Snídaně, běžné jídlo, při hubnutí |
Rýžová kaše tedy není „zdravější“ ani „horší“ než ovesná. Má méně vlákniny, a proto méně zatíží žaludek – což je výhoda 1–2 hodiny před tréninkem nebo při velkém příjmu sacharidů na objemu. Pro běžnou snídani a při hubnutí je naopak praktičtější oves, který déle zasytí. Podrobně se ovsu věnujeme v článku Ovesné vločky a instantní kaše.
Mnoho sportovců jí ráno ovesnou kaši a před tréninkem nebo po něm rýžovou. Střídání zdrojů sacharidů je navíc rozumné i kvůli arsenu (viz níže).
Je rýžová kaše bez lepku?
Rýže sama lepek neobsahuje. Rozhoduje ale výroba a přísady. Označení „bez lepku“ smí výrobce podle prováděcího nařízení Komise (EU) č. 828/2014 použít jen tehdy, pokud potravina obsahuje nejvýše 20 mg lepku na kilogram. Věta „může obsahovat stopy lepku“ naopak znamená, že výrobce kontaminaci nevylučuje.
Označené „bez lepku“
Z našich produktů uvádí „bez lepku“ například Dafit Kaše instantní rýžová, Lionlab Rýžová kaše, LifeLike Rýžová instantní mouka, obě proteinové rýžové kaše GymBeam a BodyWorld High Protein Rice Mash.
S upozorněním na stopy lepku
Amix RiceMash výrobce výslovně označuje jako nevhodný pro celiaky (může obsahovat stopy lepku). U Fa Nutrition Cream of Rice je uvedeno, že může obsahovat obiloviny s lepkem. U Trained by JP Cream of Rice obsahuje příchuť Narozeninový dort pšeničný škrob a výroba probíhá v provozu, kde se zpracovává lepek.
A co arsen? Rýže přirozeně obsahuje víc anorganického arsenu než jiné obiloviny, protože ho přijímá z vody a půdy. EU proto stanovuje maximální limity pro rýži a rýžové výrobky (nařízení Komise (EU) 2023/915). Pro dospělé při běžné konzumaci to neznamená důvod se rýži vyhýbat, je ale rozumné ji střídat s ovsem, bramborami, pečivem a dalšími zdroji sacharidů a nejíst ji jako jediný zdroj sacharidů několikrát denně.
Rýžová kaše ve sportu: kdy a kolik
Rýžová kaše je jen jídlo – nemá žádný speciální účinek, který by běžná rýže neměla. Její výhodou je rychlá příprava a lehká stravitelnost. Kolik sacharidů potřebujete, závisí na objemu tréninku. Společné stanovisko ACSM, Academy of Nutrition and Dietetics a Dietitians of Canada (2016) uvádí tato orientační rozmezí:
| Situace | Sacharidy | Příklad pro 80 kg |
|---|---|---|
| Lehká aktivita / silový trénink | 3–5 g/kg denně | 240–400 g denně |
| Středně náročný trénink (cca 1 h denně) | 5–7 g/kg denně | 400–560 g denně |
| Vytrvalostní trénink 1–3 h denně | 6–10 g/kg denně | 480–800 g denně |
| Jídlo před výkonem (1–4 h předem) | 1–4 g/kg | 80–320 g |
| Rychlá obnova glykogenu (méně než 8 h mezi výkony) | 1–1,2 g/kg za hodinu v prvních 4 h | 80–96 g za hodinu |
Porce 50–80 g suché rýžové kaše (cca 40–65 g sacharidů) s trochou proteinu. Málo vlákniny a tuku znamená menší riziko těžkého žaludku.
Rýžová kaše s proteinem je pohodlné jídlo po tréninku. Bílkoviny přispívají k růstu svalové hmoty, sacharidy doplní energii. U jednoho tréninku denně ale na přesném načasování příliš nezáleží – důležitější je celkový příjem za den.
Když nestíháte sníst dost jídla, rýžová mouka v shakeru s proteinem a mlékem je levnější a „čistší“ alternativa gaineru. Více v článku Jak vybrat gainer.
Během dlouhého výkonu jsou praktičtější sacharidové nápoje a gely. Porovnání najdete v článku Sacharidy na trénink.
Rýžové kaše a cream of rice: cena za 100 g a za porci
Nejdřív rýžové kaše bez přidaného proteinu. Aby byly produkty s různým balením a různou doporučenou porcí srovnatelné, porovnáváme cenu za 100 g a za jednotnou porci 50 g (cca 40 g sacharidů). Seřazeno podle ceny za 100 g.
| Produkt | Typ | Lepek | Sacharidy / bílkoviny na 100 g | Cena | Za 100 g | Za porci 50 g |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dafit Kaše instantní rýžová, 2000 g | Instantní rýžová mouka 100 % | Bez lepku | 82 g / 7,5 g | 199 Kč | 9,95 Kč | 4,98 Kč |
| LifeLike Rýžová instantní mouka, 500 g | Mletá loupaná rýže 100 % | Bez lepku | 81,1 g / 6 g | 56 Kč | 11,20 Kč | 5,60 Kč |
| Lionlab Rýžová kaše, 300 g | Extrudovaná rýžová mouka 100 % | Bez lepku | 82 g / 7,5 g | 42 Kč | 14,00 Kč | 7,00 Kč |
| Trained by JP Cream of Rice, 2000 g | Ochucená, sukralóza | Dle příchuti* | 80 g / 1,6 g* | 429 Kč | 21,45 Kč | 10,73 Kč |
| Amix RiceMash, 1500 g, natural | Instantní rýžová mouka | Může obsahovat stopy | 79 g / 7,9 g | 352 Kč | 23,47 Kč | 11,73 Kč |
| 7Nutrition Cream Of Rice, 1000 g | Ochucená (rýžová mouka 95–97 %), sukralóza | Neuvedeno | 81 g / 7,7 g | 290 Kč | 29,00 Kč | 14,50 Kč |
* U Trained by JP uvádí výrobce nutriční hodnoty jen pro příchuť Narozeninový dort, ostatní příchutě se mohou mírně lišit. Doporučená porce výrobce je 25 g (20 g sacharidů) za 5,36 Kč. Lepek obsahuje příchuť Narozeninový dort, ostatní příchutě podle výrobce lepek ve složení nemají, výroba ale probíhá v provozu, kde se zpracovává lepek.
Nejlevnější: Dafit Kaše instantní rýžová
Za 4,98 Kč za porci 50 g je to nejlevnější rýžová kaše v naší nabídce. Složení je jen instantní rýžová mouka, výrobce ji označuje jako bezlepkovou. Lionlab Rýžová kaše má stejné nutriční hodnoty a hodí se, pokud chcete nejdřív vyzkoušet menší balení 300 g.
Ochucené: Trained by JP, nebo Amix
Pokud chcete hotovou příchuť, nejvíc možností nabízí Trained by JP Cream of Rice (desítky příchutí, 21,45 Kč za 100 g). Amix RiceMash natural je neochucený a za 100 g vyjde levněji než ochucené kaše, ale kvůli upozornění na stopy lepku není vhodný při celiakii.
Do tabulky jsme nezařadili Ostrovit Cream of Rice (na produktové stránce chybí složení a nutriční tabulka), Fa Nutrition Cream of Rice (popis produktu je v rozporu se složením) a Swedish Supplements Cream of Rice (chybí složení). Za 100 g jsou navíc dražší než produkty v tabulce.
Proteinové rýžové kaše: cena za 20 g bílkovin
U proteinových kaší je nejdůležitější metrikou cena za 20 g bílkovin. Výrobci uvádějí různé porce, proto uvádíme i cenu za 100 g. Seřazeno podle ceny za 20 g bílkovin.
| Produkt | Zdroj bílkovin | Bílkoviny na 100 g | Porce dle výrobce | Cena | Za 100 g | Za porci | Za 20 g bílkovin |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BodyWorld High Protein Rice Mash, 720 g | Mléčný proteinový koncentrát | 30 g | 60 g (18 g bílkovin) | 329 Kč | 45,69 Kč | 27,42 Kč | 30,46 Kč |
| GymBeam Proteinová rýžová kaše, 360 g | Syrovátkový koncentrát 34 % | 33 g (bez příchuti) | Neuvádí | 189 Kč | 52,50 Kč | – | 31,82 Kč |
| GymBeam Proteinová rýžová kaše (hydro), 360 g | Syrovátkový hydrolyzát 37 % | 33 g (bez příchuti) | Neuvádí | 189 Kč | 52,50 Kč | – | 31,82 Kč |
| MAXXWIN Protein Mash, 500 g | Mléčný proteinový koncentrát (MPC 85) | 32,8 g | 50 g (16,4 g bílkovin) | 269 Kč | 53,80 Kč | 26,90 Kč | 32,79 Kč |
| Protein a Co Proteinová rýžová kaše, 80 g | Syrovátkový protein (podle příchuti) | 27 g (Sweet natural) | 80 g (21,6 g bílkovin) | 69 Kč | 86,25 Kč | 69,00 Kč | 63,89 Kč |
| Big Boy Rýžová proteinová kaše Nature, 250 g | Syrovátkový koncentrát 12 % | 17 g | 50 g (8,5 g bílkovin) | 189 Kč | 75,60 Kč | 37,80 Kč | 88,94 Kč |
Nejlevnější bílkoviny: BodyWorld a GymBeam
BodyWorld High Protein Rice Mash vychází na 30,46 Kč za 20 g bílkovin, obě kaše GymBeam na 31,82 Kč. GymBeam „hydro“ obsahuje syrovátkový hydrolyzát místo koncentrátu – pro kaši to prakticky nehraje roli, verze „hydro“ má ale podle výrobce výrazně víc soli (0,77 g na 100 g bez příchuti oproti 0,03 g u běžné verze). Všechny tři výrobce označuje jako bezlepkové.
Pozor na cukr a malý podíl proteinu
Protein a Co je slazená kokosovým cukrem (13–22 g cukrů na 100 g podle příchuti) a je to jednoporcové balení, proto je cena za bílkoviny vyšší. Big Boy Nature má jen 12 % proteinu a 8,5 g bílkovin na porci – je to spíš rýžová kaše s trochou proteinu než proteinová kaše.
Levnější varianta: namíchejte si ji sami
50 g kaše Dafit (4,98 Kč) + 30 g Reflex Nutrition 100% Whey Protein 2000 g (20,24 Kč, 21 g bílkovin) = porce s necelými 25 g bílkovin a zhruba 41 g sacharidů z rýže za 25,21 Kč. To je 20,37 Kč za 20 g bílkovin, tedy asi o třetinu méně než u nejlevnější hotové proteinové rýžové kaše. Protein přimíchejte až do trochu zchladlé kaše, ve vroucí tekutině se může srážet.
Produkty prodáváme, nejde tedy o nezávislý test. Vybírali jsme podle ceny za 100 g, za porci a za 20 g bílkovin a podle složení a nutričních hodnot uvedených výrobcem. Zařadili jsme jen produkty skladem k 14. 10. 2026, u kterých jsou k dispozici nutriční hodnoty. U ochucených produktů se může dostupnost lišit podle příchuti.
Nejčastější chyby u rýžových kaší
Neochucená rýžová kaše má jen 5–9 g bílkovin na 100 g. Pokud z ní chcete plnohodnotné jídlo, přidejte protein, tvaroh, skyr nebo vejce.
Ochucený cream of rice je nutričně skoro stejný jako neochucená rýžová mouka, ale stojí dvakrát až třikrát víc. Skořice, kakao nebo ovoce udělají podobnou službu.
Při celiakii rozhoduje označení „bez lepku“ na obalu konkrétní příchutě. Některé rýžové kaše mohou obsahovat stopy lepku nebo přísady s lepkem.
Bez vlákniny méně zasytí. Při kalorickém deficitu je pro běžnou snídani obvykle praktičtější ovesná kaše nebo kombinace s bílkovinami.
Balení mají 80 g až 2 kg a porce 25–80 g. Srovnávejte cenu za 100 g a u proteinových kaší cenu za 20 g bílkovin.
FAQ: rýžová kaše a cream of rice
Jaký je rozdíl mezi cream of rice a rýžovou kaší? +
Prakticky žádný. Obojí je instantní (předvařená a namletá) rýžová mouka. „Cream of rice“ je anglický název, který se ve sportovní výživě používá hlavně pro ochucené verze se sladidlem.
Je rýžová kaše lepší než ovesná? +
Ani jedna není obecně lepší. Rýžová kaše má víc sacharidů a minimum vlákniny, takže je lehčí na trávení před tréninkem. Ovesná má víc vlákniny a bílkovin a déle zasytí, proto se lépe hodí na běžnou snídani a při hubnutí.
Mohou rýžovou kaši jíst lidé s celiakií? +
Rýže lepek neobsahuje, ale při celiakii vybírejte jen výrobky označené „bez lepku“ (podle předpisů EU nejvýše 20 mg lepku na kg). Výrobky s upozorněním „může obsahovat stopy lepku“ nejsou vhodné. Kontrolujte i jednotlivé příchutě.
Kolik rýžové kaše sníst před tréninkem? +
Pro většinu lidí stačí 50–80 g suché kaše 1–2 hodiny před tréninkem, což je zhruba 40–65 g sacharidů. Před delším vytrvalostním výkonem může být dávka vyšší. Vyzkoušejte si ji nejdřív na běžném tréninku, ne před závodem.
Vyplatí se hotová proteinová rýžová kaše? +
Je pohodlná, ale dražší. Nejlevnější hotové proteinové rýžové kaše vycházejí na 30–33 Kč za 20 g bílkovin. Neochucená rýžová kaše se syrovátkovým proteinem vyjde zhruba na 20 Kč za 20 g bílkovin (ceny k 14. 10. 2026).
Je rýžová kaše vhodná pro vegany? +
Neochucená rýžová mouka ano, a podle výrobců i ochucené verze bez proteinu (například 7Nutrition nebo Trained by JP). Proteinové rýžové kaše obsahují mléčné bílkoviny, takže veganské nejsou. Veganskou proteinovou kaši si připravíte z rýžové mouky a rostlinného proteinu.
Z čeho jsme vycházeli
- Thomas D. T., Erdman K. A., Burke L. M. (2016): American College of Sports Medicine Joint Position Statement. Nutrition and Athletic Performance. Medicine & Science in Sports & Exercise 48(3):543–568.
- Kerksick C. M. et al. (2017): International Society of Sports Nutrition position stand: nutrient timing. Journal of the International Society of Sports Nutrition 14:33.
- Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 828/2014 o požadavcích na poskytování informací spotřebitelům o nepřítomnosti nebo sníženém obsahu lepku v potravinách.
- Nařízení Komise (EU) č. 432/2012 o schválených zdravotních tvrzeních.
Jakou rýžovou kaši tedy vybrat?
Cream of rice je instantní rýžová mouka – lehce stravitelný zdroj sacharidů s minimem vlákniny, který se hodí hlavně před tréninkem a po něm. Nejlépe vychází neochucená rýžová kaše (od 4,98 Kč za porci), kterou si dochutíte sami a případně doplníte proteinem. Hotové proteinové rýžové kaše jsou pohodlné, ale 20 g bílkovin v nich stojí zhruba o polovinu víc než u kaše namíchané z rýžové mouky a proteinu. Při celiakii kupujte jen výrobky označené „bez lepku“ a pro běžnou snídani zvažte i ovesnou kaši.
Prohlédnout proteinové kaše →