Zero omáčky a dresinky: kalorie, sladidla, sůl a jak vybrat

OMÁČKY A DOCHUCOVADLA

Mají zero omáčky a dresinky smysl? Krátká odpověď: ano, pokud vám běžný kečup, majonéza nebo dresink přidávají do jídelníčku znatelné kalorie. Lžíce zero omáčky má kolem 1–2 kcal, lžíce běžné majonézy přibližně 100 kcal. Méně kalorií ale neznamená méně soli – ta je v zero omáčkách často stejně vysoko jako v běžných.

V tomto průvodci najdete, z čeho se zero omáčky vyrábějí, jaká sladidla a zahušťovadla obsahují, jak si stojí proti běžným omáčkám a konkrétní produkty z naší nabídky s cenou za 100 ml i za lžíci. Ceny platné k 16. 10. 2026, aktuální cenu vždy najdete u produktu.

01
NEMÁTE ČAS ČÍST CELÝ ČLÁNEK?

Zero omáčky a dresinky: rychlá odpověď

🔥
Úspora kalorií

Zero omáčky mají v našem výběru 6–12 kcal na 100 ml. Největší rozdíl je u náhrady majonézy a tučných dresinků.

🧂
Sůl zůstává

Obsah soli 1,2–3,0 g na 100 ml je srovnatelný s běžným kečupem. „Zero“ se týká kalorií, ne soli.

🧪
Sladidla a zahušťovadla

Chuť dělá hlavně sukralóza, erythritol nebo stévie, hustotu xanthan, celulóza a vláknina. V běžném množství jde o schválené přídatné látky.

💰
Cena za lžíci

Zero omáčky z našeho výběru vycházejí na 4,67–5,11 Kč za lžíci (15 ml).

✓
Náš tip

Zero omáčky dávají největší smysl tam, kde nahrazují tučnou omáčku nebo dresink, a při hubnutí, kdy hlídáte každou stovku kalorií. Pokud kečup používáte jednou týdně, rozdíl na jídelníčku skoro nepoznáte.

02
CO JE V LAHVI

Z čeho se zero omáčky a dresinky vyrábějí

Běžný kečup dostává energii hlavně z cukru, majonéza a krémové dresinky z oleje. Zero omáčky obě suroviny vynechávají a nahrazují je kombinací vody, octa, zahušťovadel a sladidel. Typické složení vypadá takto:

01

Voda a ocet jako základ

Voda je na prvním místě složení téměř u všech zero omáček. Ocet (lihový nebo vinný) dodává kyselost a spolu s konzervanty (sorban draselný, benzoan sodný) prodlužuje trvanlivost.

02

Zahušťovadla místo cukru a oleje

Hustotu, kterou u kečupu dělá cukr a u majonézy olej, nahrazuje xanthanová guma, guarová guma, celulóza, citrusová nebo bambusová vláknina. Proto mají zero omáčky jinou texturu a mohou se v lahvi rozvrstvit.

03

Sladidla

Nejčastěji sukralóza, u některých příchutí doplněná erythritolem; v kečupu slazeném stévií jsou to steviol-glykosidy. Díky nim zůstává sladkost bez energie z cukru.

04

Chuť: sůl, koření, aromata

Bez tuku a cukru nese chuť hlavně sůl, koření, cibule, česnek, rajčatový koncentrát nebo sójová omáčka. To je důvod, proč obsah soli u zero omáček neklesá.

Prakticky: Čtěte složení, ne jen název. „Zero“ na etiketě neříká, jaké sladidlo produkt obsahuje ani kolik je v něm soli.
03
ČÍSLA NA LŽÍCI

Zero vs. běžné omáčky: kolik kalorií ušetříte

Pro představu jsme porovnali běžný kečup a majonézu (průměrné hodnoty z databáze USDA FoodData Central) s light majonézou a zero omáčkami z naší nabídky. Lžíci počítáme jako 15 ml, u hodnot uvedených na 100 g orientačně jako 15 g.

Omáčka Energie na 100 g/ml Tuk na 100 g/ml Cukry na 100 g/ml Energie na lžíci
Běžný kečup (USDA) 101 kcal 0,1 g 21,3 g cca 15 kcal
Kečup slazený stévií (GymBeam) 49 kcal 0,1 g 3,8 g cca 7 kcal
ZERO omáčka kečup (GymBeam) 9 kcal 0 g 0 g cca 1 kcal
Běžná majonéza (USDA) 680 kcal 74,8 g 0,6 g cca 102 kcal
Light majonéza (GymBeam) 342 kcal 34 g 5,0 g cca 51 kcal
ZERO dresink caesar (GymBeam) 12 kcal 0 g 0 g cca 2 kcal

U kečupu je úspora malá v absolutních číslech – zhruba 14 kcal na lžíci. U majonézy a krémových dresinků jde o desítky kalorií na každou lžíci, a pokud dresink lijete na salát „od oka“, snadno to dělá 200–300 kcal na jídlo.

💡
Kdy to má největší efekt

Při hubnutí rozhoduje celkový energetický příjem za den. Zero omáčka sama nic nespaluje, jen ušetří kalorie, které by jinak přinesla běžná omáčka. Jak nastavit jídelníček, najdete v průvodci Jak zhubnout.

🏷️

Co znamenají nápisy na etiketě

Výživová tvrzení mají v EU pevné podmínky (nařízení 1924/2006). „Nízký obsah energie“ znamená nejvýše 40 kcal na 100 g u pevných potravin a 20 kcal na 100 ml u tekutých, „bez cukru“ nejvýše 0,5 g cukrů na 100 g nebo 100 ml a „bez tuku“ nejvýše 0,5 g tuku. „Light“ musí mít alespoň o 30 % méně dané živiny než srovnatelný výrobek. Slovo „zero“ v názvu žádnou zákonnou definici nemá – rozhoduje tabulka nutričních hodnot.

04
SLADIDLA A PŘÍDATNÉ LÁTKY

Sukralóza, erythritol, stévie a zahušťovadla

Všechna sladidla a zahušťovadla v zero omáčkách jsou v EU schválené přídatné látky. Množství, které sníte s pár lžícemi omáčky, je malé. Přesto je dobré vědět, co které sladidlo znamená:

01

Sukralóza (E 955)

Nejčastější sladidlo zero omáček. EFSA ji v roce 2026 přehodnotila a ponechala přijatelný denní příjem (ADI) 15 mg na kg tělesné hmotnosti; při schválených použitích neshledala bezpečnostní riziko. Otevřenou otázkou zůstává zahřívání na vysoké teploty, při kterém mohou vznikat chlorované sloučeniny – omáčku proto přidávejte spíš k hotovému jídlu než do pečení.

02

Erythritol (E 968)

Polyol, který se v EU započítává s nulovou energetickou hodnotou. Proto může mít omáčka 5–6 g sacharidů na 100 ml a přitom jen kolem 10 kcal. Ve větším množství může působit projímavě; EFSA v roce 2023 stanovila ADI 0,5 g na kg tělesné hmotnosti denně. U běžného použití omáček (pár lžic) se k tomu nepřiblížíte, ale počítejte s erythritolem i z dalších „zero“ výrobků.

03

Steviol-glykosidy (E 960)

Sladidlo ze stévie. Používá se například v kečupu nebo hořčici slazené stévií. Tyto výrobky obvykle obsahují víc přirozených cukrů z rajčat a víc kalorií než zero omáčky, ale méně než běžný kečup.

04

Zahušťovadla a vláknina

Xanthan, guarová guma, celulóza a vlákniny z citrusů nebo bambusu se používají v malém množství. Citlivějším lidem mohou ve větších dávkách způsobit nadýmání, u běžné porce omáčky to bývá zanedbatelné.

Podrobněji o sladidlech: erythritol, xylitol, stévii i zero sirupy rozebíráme v článku Sladidla a zero sirupy.
🍯
Sladidla a dochucovadla Erythritol, stévie, ochucovací kapky
 
05
NA CO SE ZAPOMÍNÁ

Sůl: „zero“ neznamená málo soli

Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým méně než 5 g soli denně, průměrný příjem dospělých ve světě je přitom kolem 11 g. Omáčky k soli přispívají víc, než se zdá:

Omáčka Sůl na 100 g/ml Sůl na lžíci (15 ml)
Běžný kečup (USDA, přepočet ze sodíku) cca 2,3 g cca 0,34 g
ZERO omáčka sladké čili (GymBeam) 1,2 g 0,18 g
ZERO omáčka kečup (GymBeam) 1,7 g 0,26 g
ZERO omáčka barbecue (GymBeam) 2,0 g 0,30 g
ForPro nízkokalorický dresink caesar 2,3 g cca 0,35 g
ZERO SAUCE Teriyaki (GymBeam) 2,9 g 0,44 g
ZERO dresink caesar (GymBeam) 3,0 g 0,45 g
Pozor na množství: Protože zero omáčka „nemá kalorie“, mnoho lidí ji leje bez míry. Při 100 ml dresinku caesar denně sníte jen z omáčky 3 g soli – víc než polovinu doporučeného denního maxima. Pokud máte doporučeno omezit sůl, vybírejte varianty s nižším obsahem soli a dávkujte lžící.
06
KONKRÉTNÍ PRODUKTY

Zero omáčky a dresinky z naší nabídky: cena za 100 ml a za lžíci

Vybrali jsme omáčky a dresinky skladem, u kterých je na produktové stránce uvedené složení i nutriční hodnoty. Light majonézu uvádíme pro srovnání – není „zero“, ale je to nejčastější alternativa klasické majonézy.

Produkt Balení Cena Cena za 100 ml Cena za lžíci (15 ml) Energie na 100 ml Sladidlo
ZERO SAUCE Teriyaki – GymBeam 350 ml 109 Kč 31,14 Kč 4,67 Kč 7 kcal sukralóza
ForPro Nízkokalorický dresink caesar salát 375 ml 119 Kč 31,73 Kč 4,76 Kč 6 kcal (na 100 g) sukralóza
ZERO OMÁČKA kečup – GymBeam 320 ml 109 Kč 34,06 Kč 5,11 Kč 9 kcal sukralóza
ZERO OMÁČKA barbecue – GymBeam 320 ml 109 Kč 34,06 Kč 5,11 Kč 8 kcal erythritol, sukralóza
ZERO DRESING caesar – GymBeam 320 ml 109 Kč 34,06 Kč 5,11 Kč 12 kcal sukralóza
Light majonéza – GymBeam (pro srovnání) 430 ml 91 Kč 21,16 Kč 3,17 Kč 342 kcal (na 100 g) – (obsahuje cukr)
🥗

Dresink na salát: ForPro nebo GymBeam caesar

Oba dresinky mají do 12 kcal na 100 ml a nulový tuk. ForPro vychází o něco levněji za 100 ml a má méně soli (2,3 g oproti 3,0 g na 100 ml). Na salát stačí 2–3 lžíce, ne půl lahve.

🍔

Kečup a barbecue k masu a burgerům

ZERO kečup a barbecue mají kolem 8–9 kcal na 100 ml. Barbecue obsahuje erythritol, proto uvádí 5,3 g sacharidů na 100 ml, energii však přidává minimálně. Chcete-li chuť bližší klasickému kečupu, zvažte kečup slazený stévií (49 kcal na 100 g) – je v něm 28 % rajčatového protlaku.

🥢

Teriyaki a čili k rýži a wokům

Teriyaki je v našem výběru nejlevnější za 100 ml, ale má nejvíc soli (2,9 g na 100 ml) a obsahuje sójovou omáčku. Mírnější na sůl je ZERO omáčka sladké čili (1,2 g soli, 14 kcal na 100 ml) za stejnou cenu 109 Kč za 350 ml. K omáčce se hodí i nízkosacharidové těstoviny.

🥚

Light majonéza: kompromis, ne zero

Light majonéza má proti běžné majonéze zhruba polovinu tuku (34 g oproti asi 75 g na 100 g), stále je to ale kolem 50 kcal na lžíci. Obsahuje cukr a vaječný žloutek. Pokud chcete úsporu výraznější, je lepší krémový zero dresink nebo jogurtový dip z bílého jogurtu.

i
Jak jsme vybírali

Produkty prodáváme, nejde tedy o nezávislý test. Vybírali jsme podle ceny za 100 ml a nutričních hodnot uvedených výrobcem; zařadili jsme jen produkty skladem k 16. 10. 2026, u kterých je na stránce uvedené složení i tabulka nutričních hodnot. Ceny jsou za jednu lahev, vícebalení vychází jinak.

🥫
Omáčky a dresinky Zero omáčky, dresinky, kečupy a další dochucení
 
07
PŘED NÁKUPEM

Jak vybrat zero omáčku

01
Zkontrolujte tabulku nutričních hodnot

Hledejte energii na 100 ml a sůl. Pokud produkt tabulku nemá, nedá se ověřit, kolik kalorií opravdu obsahuje.

02
Podívejte se, jaké sladidlo obsahuje

Sukralóza, erythritol, nebo stévie? Pokud vám některé sladidlo nesedí chuťově nebo zažívacím potížím, vybírejte podle složení.

03
Porovnejte sůl mezi příchutěmi

I u stejné značky se sůl liší víc než dvojnásobně – v našem výběru od 1,2 do 3,0 g na 100 ml.

04
Hlídejte alergeny

Některé omáčky obsahují sóju (teriyaki), hořčici, vejce (majonézové a hořčičné varianty) nebo celer. Alergeny jsou ve složení zvýrazněné.

05
Počítejte cenu za 100 ml, ne za lahev

Lahve mají 320–375 ml, takže stejná cena za kus neznamená stejnou cenu za použití.

08
ČEMU SE VYHNOUT

Nejčastější chyby se zero omáčkami

01
Brát „zero“ jako „neomezeně“

Kalorií je málo, soli ne. Dávkujte lžící, zvlášť u dresinků a teriyaki.

02
Řešit kečup a přehlížet majonézu

Největší úspora je u tučných omáček a dresinků. Lžíce kečupu má kolem 15 kcal, lžíce majonézy přes 100 kcal.

03
Pečení a smažení se sukralózou

Zero omáčky jsou určené hlavně k hotovým jídlům. Na pečení při vysokých teplotách je lepší použít jiné dochucení.

04
Skladovat otevřenou lahev mimo lednici

Výrobci doporučují po otevření uchovávat v chladu a spotřebovat zhruba do měsíce. Rozvrstvení obsahu je u zero omáček běžné – před použitím protřepejte.

05
Hromadit sladidla z více zdrojů

Zero omáčka, zero sirup, slazené nápoje i proteinové tyčinky – erythritol se sčítá. Při zažívacích potížích omezte nejdřív polyoly.

09
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

FAQ: zero omáčky, dresinky a dochucovadla

Mají zero omáčky opravdu nula kalorií? +

Ne úplně. Produkty z našeho výběru mají 6–14 kcal na 100 ml, na jednu lžíci tedy 1–2 kcal. V praxi je to zanedbatelné, ale „zero“ v názvu neznamená doslova nulu.

Proč má zero omáčka sacharidy, ale skoro žádné kalorie? +

Do sacharidů se započítávají i polyoly, například erythritol. Ten má podle pravidel EU nulovou energetickou hodnotu, takže omáčka může mít 5–6 g sacharidů na 100 ml a jen kolem 10 kcal.

Jsou sladidla v zero omáčkách bezpečná? +

Sukralóza, erythritol i steviol-glykosidy jsou v EU schválené přídatné látky. EFSA u sukralózy potvrdila ADI 15 mg/kg tělesné hmotnosti a u erythritolu stanovila ADI 0,5 g/kg kvůli možnému projímavému účinku. S několika lžícemi omáčky denně se těmto hodnotám zdaleka nepřiblížíte.

Mají zero omáčky méně soli než běžné? +

Většinou ne. Produkty z našeho výběru mají 1,2–3,0 g soli na 100 ml, běžný kečup podle USDA kolem 2,3 g. Pokud omezujete sůl, porovnávejte jednotlivé příchutě a dávkujte lžící.

Pomohou mi zero omáčky zhubnout? +

Samy o sobě ne. Mohou pomoct snížit příjem energie, pokud nahradí majonézu, tučné dresinky nebo slazené omáčky. O hubnutí rozhoduje celkový energetický příjem za den.

Můžu zero omáčku použít na vaření? +

Ke krátkému prohřátí, například na konec do woku, ano. K pečení při vysokých teplotách je lepší je nepoužívat – EFSA u sukralózy nemohla uzavřít bezpečnost použití v pečivu kvůli možnému vzniku chlorovaných sloučenin při zahřívání.

10
ZDROJE

Z čeho jsme vycházeli

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin (příloha – podmínky výživových tvrzení).
  • EFSA FAF Panel (2023): Re-evaluation of erythritol (E 968) as a food additive. EFSA Journal 21(12):8430.
  • EFSA FAF Panel (2026): Re-evaluation of sucralose (E 955) as a food additive and evaluation of a new application on extension of use of sucralose (E 955) in fine bakery wares. EFSA Journal 24(2):9854.
  • WHO: Sodium reduction (Salt reduction) – fact sheet. Světová zdravotnická organizace.
  • USDA FoodData Central, SR Legacy: Catsup (FDC ID 168556); Salad dressing, mayonnaise, regular (FDC ID 171009).
SHRNUTÍ

Vyplatí se zero omáčky a dresinky?

Pokud hlídáte kalorie a běžně používáte majonézu, krémové dresinky nebo hodně kečupu, zero omáčky vám ušetří znatelnou část energie za zhruba 5 Kč za lžíci. Nečekejte od nich ale méně soli – porovnávejte sůl mezi příchutěmi a dávkujte lžící. Pokud omáčky používáte jen občas, klidně zůstaňte u běžných a hlídejte množství. A pokud právě začínáte s tréninkem a jídelníčkem, podívejte se na článek Co brát na začátku v posilovně.

Prohlédnout omáčky →