Flapjack, energetická tyčinka, nebo gel? Krátká odpověď: na túru a pomalejší dlouhé výlety se hodí flapjack nebo ovesná tyčinka – je levná, zasytí a nerozmačká se. Na intenzivní trénink a závod jsou lepší lehčí sacharidové tyčinky s malým množstvím tuku a vlákniny, při nejvyšší intenzitě gel. Rozhoduje intenzita, ne jen délka výkonu.
V tomto průvodci vysvětlujeme, čím se liší flapjack od „cake“ tyčinky a raw tyčinky, kolik sacharidů za hodinu dává smysl, kdy sáhnout po gelu a kolik stojí 25 g sacharidů u konkrétních produktů. Ceny platné k 14. 10. 2026, aktuální cenu vždy najdete u produktu.
Flapjacky a energetické tyčinky: rychlá odpověď
Ovesná pečená tyčinka s 500–550 kcal v kuse. Zhruba 40–50 % energie z tuku, proto zasytí, ale tráví se pomaleji.
Menší kus (cca 45 g) s 28–30 g sacharidů a málo tuku. Snáz se sní v pohybu a méně zatíží žaludek.
Sacharidy bez kousání, rychle po ruce. Za 25 g sacharidů ale zaplatíte zhruba 2–4× víc než u flapjacku.
Při výkonu do 60 minut stačí najíst se předem. Od 1–2,5 hodiny se doporučuje 30–60 g sacharidů za hodinu.
Nejlevněji vyjdou sacharidy z flapjacku: u Blackfriars Flapjack 110 g zaplatíte za 25 g sacharidů 10,06–10,96 Kč. Lehčí energetická tyčinka Amix Energy Cake stojí 17,86–18,62 Kč za 25 g, gely 25,78–42,05 Kč.
Flapjack, energetická tyčinka, raw tyčinka: v čem je rozdíl
Všechny tyto tyčinky jsou hlavně zdrojem sacharidů a energie, ne bílkovin. Na rozdíl od proteinových tyčinek mají v kuse obvykle jen 2–7 g bílkovin. Liší se ale tím, kolik obsahují tuku a vlákniny – a to rozhoduje, kdy je jíst.
Flapjack (ovesná pečená tyčinka)
Původem britská tyčinka z ovesných vloček, tuku (margarínu nebo oleje) a cukerného sirupu. Typický kus váží 100–120 g a má 500–550 kcal, 54–71 g sacharidů a 22–28 g tuku. Tuk tvoří zhruba 42–50 % energie, takže flapjack dlouho zasytí, ale do žaludku při intenzivním výkonu se nehodí.
Energetická „cake“ tyčinka
Měkká tyčinka určená přímo pro sport, obvykle 40–50 g s 28–30 g sacharidů. Tuku má výrazně méně než flapjack (u Amix Energy Cake 4–6 g v kuse) a sacharidy pocházejí z glukózových sirupů a směsí různých sacharidů. Hodí se na kolo, dlouhý běh nebo běžky.
Raw ovocná tyčinka
Lisované datle a další ovoce, často s ořechy nebo kokosem. Sacharidy jsou hlavně cukry z ovoce a vlákniny je hodně (u některých příchutí přes 9 g v kuse). Chutná přirozeně, ale množství sacharidů se mezi příchutěmi hodně liší – od necelých 19 g po více než 32 g v kuse.
A co proteinový flapjack?
Existují i „proteinové“ verze flapjacku nebo ovesných pečených tyčinek. Mají víc bílkovin a méně cukru, ale bývají slazené polyoly (maltitol, isomalt). Jako palivo na dlouhý výkon jsou méně vhodné – mají méně sacharidů a polyoly mohou při zátěži dráždit trávení. Více o nich v průvodci Proteinové tyčinky: jak vybrat.
Kolik sacharidů za hodinu potřebujete
Při delším vytrvalostním výkonu tělo postupně vyčerpává zásoby glykogenu ve svalech a v játrech. Odborná doporučení (ACSM 2016, ISSN 2017) proto rozlišují příjem sacharidů podle délky výkonu. Orientační přehled:
| Délka výkonu | Sacharidy během výkonu | Co to znamená v praxi |
|---|---|---|
| Do cca 45–60 minut | Nejsou potřeba | Stačí normální jídlo 1–3 hodiny předem |
| 1–2,5 hodiny | Cca 30–60 g za hodinu | 1–2 energetické tyčinky (po cca 28–30 g) nebo 1–2 gely za hodinu |
| Nad 2,5 hodiny (intenzivně) | Až cca 90 g za hodinu | Kombinace tyčinek, gelů a nápoje; vyšší dávky jen se směsí glukózy a fruktózy a s natrénovaným žaludkem |
| Celodenní túra (nízká intenzita) | Podle hladu, průběžně | Pravidelné menší svačiny – flapjack, ovesná tyčinka, ovoce, pečivo |
Tyčinky mají různou velikost, takže cena za kus nic neřekne. 25 g sacharidů je zhruba jeden gel nebo menší energetická tyčinka – snadno si tak spočítáte, kolik vás stojí hodina výkonu. Podrobněji o výživě na trénink i závod píšeme v průvodci Výživa pro vytrvalce.
Tyčinka, nebo gel? Podle intenzity
Čím vyšší je intenzita, tím méně krve proudí do trávicího traktu a tím hůř se tráví tuk, vláknina a bílkoviny. Proto se na závod hodí spíš gel nebo lehká tyčinka, zatímco na túře v klidném tempu poslouží i „těžší“ flapjack.
| Situace | Vhodná volba | Proč |
|---|---|---|
| Túra, pěší výlet, ferraty | Flapjack, ovesná nebo raw tyčinka | Nízká intenzita, tuk a vláknina nevadí, důležité je zasytit a mít dost energie na celý den |
| Vyjížďka na kole, běžky v klidném tempu | Energetická tyčinka, kousky flapjacku | Dá se jíst průběžně, žaludek zvládne i trochu tuku |
| Intenzivní trénink, závod 1–3 hodiny | Lehká energetická tyčinka v první půlce, gel ke konci | Méně tuku a vlákniny, rychlejší dodání sacharidů |
| Běh ve vysokém tempu | Gel nebo sacharidový nápoj | Kousat a polykat tyčinku při rychlém dýchání je nepraktické |
Pro srovnání ceny: gely z naší nabídky vycházejí na 25 g sacharidů takto.
| Gel | Sacharidy v kuse | Cena | Cena za kus | Cena za 25 g sacharidů |
|---|---|---|---|---|
| Applied Nutrition Endurance Elite Performance Energy Gel 20 × 60 ml | 40,2 g | 829 Kč | 41,45 Kč | 25,78 Kč |
| SIS GO Isotonic gel 60 ml | 22 g | 37 Kč | 37,00 Kč | 42,05 Kč |
Kdy gel opravdu dává smysl
Gel se vyplatí tam, kde tyčinku nezvládnete: ve vysokém tempu, ke konci závodu nebo když potřebujete sacharidy rychle a bez kousání. Izotonický gel (jako SIS GO Isotonic) se dá sníst i bez zapíjení, koncentrovanější gely zapíjejte vodou. Na túru je gel zbytečně drahý.
Na túru a na kolo: jak tyčinky používat
Na celodenní túře je lepší menší svačina každé 1–2 hodiny než velké jídlo na vrcholu. Flapjack si rozdělte na menší kusy už doma.
Při výletu nad 1–2 hodiny si spočítejte, kolik sacharidů za hodinu chcete přijmout (obvykle 30–60 g), a podle toho zabalte tyčinky a gely.
Tyčinky obsahují minimum soli. Při delším výkonu v teple doplňujte tekutiny a elektrolyty – více v článku Elektrolyty a ionťáky.
Tyčinky s čokoládovou polevou se v létě rozpouštějí, v mrazu zase tvrdnou. Flapjacky a raw tyčinky jsou v obou případech praktičtější; v zimě je noste blíž u těla.
Nový gel ani tyčinku nezkoušejte poprvé na závodě. Žaludek si na příjem sacharidů během výkonu zvyká postupně.
Flapjacky a energetické tyčinky: cena za 25 g sacharidů
Porovnali jsme tyčinky z naší nabídky, u kterých je uvedena kompletní nutriční tabulka. U produktů s více příchutěmi uvádíme rozpětí podle příchutí.
| Produkt | Typ | Sacharidy v kuse | Tuky v kuse | Energie v kuse | Cena za kus | Cena za 25 g sacharidů |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Blackfriars Flapjack 110 g | Flapjack | 61,6–67,1 g | 22–28,6 g | 462–540 kcal | 27 Kč | 10,06–10,96 Kč |
| Flapjack 100 g | Flapjack | 53,8–55,5 g | 26,9–27,9 g | 496–503 kcal | 33 Kč | 14,86–15,33 Kč |
| MR.FLAPJACK 120 g | Flapjack | 70,6 g | 27,1 g | 554 kcal | 46 Kč | 16,30 Kč |
| Amix Sport Power Energy Cake Bar 45 g | Energetická tyčinka | 28,2–29,4 g | 4,2–6,1 g | 171–183 kcal | 21 Kč | 17,86–18,62 Kč |
| Amix Sport Power Energy Cake Bar s kofeinem 45 g | Energetická tyčinka + 45 mg kofeinu | 28,3–28,4 g | 5,0 g | 173 kcal | 21 Kč | 18,49–18,55 Kč |
| ASAP Raw Bar – GymBeam 45 g | Raw ovocná tyčinka | 26,4–32,4 g | 3,2–6,8 g | 179–191 kcal | 27 Kč | 20,83–25,57 Kč |
Flapjacky: nejlevnější energie na túru
Všechny tři flapjacky mají v kuse přes 50 g sacharidů a kolem 500 kcal. Nejnižší cenu za 25 g sacharidů má Blackfriars Flapjack, který je v nabídce v mnoha příchutích. Flapjack 100 g má v poměru k sacharidům nejvíc tuku (necelá polovina energie), MR.FLAPJACK je největší kus a obsahuje i vlákninu 4,6 g.
Amix Energy Cake: lehčí tyčinka na trénink
Kus o 45 g má zhruba tolik sacharidů jako jeden gel, ale jen 4–6 g tuku. Sacharidy pocházejí z glukózového sirupu a směsi Carb Tri-Flow® (isomaltulóza, cyklický dextrin, ModCarb™). Obsahuje i sorbitol a glycerol, takže s většími počty kusů za den opatrně – nadměrná konzumace polyolů může mít projímavé účinky. Výhodnější je balení 20 × 45 g za 418 Kč, kde vyjde tyčinka na 20,90 Kč a 25 g sacharidů na 17,77–18,53 Kč.
Raw tyčinky: jednoduché složení, dražší sacharidy
ASAP Raw Bar (jahoda) obsahuje datlovou pastu, lyofilizované jahody a mandle. Sacharidy jsou převážně cukry z ovoce a vlákniny je kolem 3–5 g v kuse. Podobně funguje Bombus Raw Energy 50 g (25 Kč) – podle příchutě má 18,95–26,6 g sacharidů, takže 25 g sacharidů vyjde na 23,50–32,98 Kč. Varianty s arašídy mají víc tuku a méně sacharidů.
Produkty prodáváme, nejde tedy o nezávislý test. Zařadili jsme tyčinky skladem k 14. 10. 2026 s kompletní nutriční tabulkou na stránce produktu. Hodnoty na kus u flapjacků jsme přepočítali z údajů na 100 g podle hmotnosti tyčinky. Dostupnost jednotlivých příchutí se může lišit, ověřte ji u produktu. Tyčinky bez nutričních údajů (např. Scitec Oat bar, SIS GO Energy Bake) a zboží, které není skladem, jsme do tabulky nezařadili.
Nejčastější chyby s energetickými tyčinkami
Kus o 500 kcal s 25 g tuku je skvělý na túru, ale při vysoké intenzitě může zatížit žaludek. Na závod volte lehčí tyčinku nebo gel.
Jsou to koncentrované zdroje energie s vyšším obsahem cukru. Smysl mají hlavně při delší pohybové aktivitě, ne jako mezisvačina v kanceláři.
Jedna tyčinka může mít 19 g i 70 g sacharidů. Řiďte se gramy sacharidů na hodinu, ne počtem kusů.
Sacharidy bez tekutin se tráví hůř. Ke každé tyčince nebo koncentrovanému gelu se napijte.
Kofeinové tyčinky a gely se sčítají. Polyoly (sorbitol, maltitol) mohou při větším množství způsobit zažívací potíže – zvlášť při běhu.
FAQ: flapjacky a energetické tyčinky
Co je flapjack? +
Pečená ovesná tyčinka původem z Velké Británie. Základem jsou ovesné vločky, tuk a cukerný sirup. Typický flapjack o 100–120 g má kolem 500 kcal, přes 50 g sacharidů a 22–28 g tuku.
Je lepší na kolo tyčinka, nebo gel? +
Při klidné vyjížďce tyčinka – je levnější a víc zasytí. Při závodě nebo intenzivním tréninku se hodí lehká energetická tyčinka v první půlce a gely ke konci, kdy je kousání nepraktické.
Kolik tyčinek si vzít na celodenní túru? +
Záleží na délce, převýšení a na tom, co ještě jíte. Tyčinky berte jako doplněk k normálnímu jídlu – typicky 1–2 flapjacky rozdělené na menší kusy nebo 3–4 menší energetické tyčinky na den, k tomu dost tekutin.
Potřebuji energetickou tyčinku na hodinový trénink? +
Většinou ne. Při výkonu do zhruba 60 minut stačí normální jídlo 1–3 hodiny předem. Sacharidy během výkonu začínají dávat smysl při delší nebo velmi intenzivní zátěži.
Jsou raw tyčinky „bez přidaného cukru“ bez cukru? +
Ne. Údaj „bez přidaného cukru“ znamená jen to, že výrobce nepřidal cukr ani sirup. Datle a sušené ovoce samy o sobě obsahují hodně cukrů – raw tyčinky mají běžně 19–28 g cukrů v kuse. Jako zdroj energie na výkon je to v pořádku.
Můžu místo energetické tyčinky jíst proteinovou? +
Na dlouhý výkon to není ideální. Proteinové tyčinky mají méně sacharidů, víc bílkovin a často polyoly, které se při zátěži hůř tráví. Hodí se spíš po výkonu nebo jako svačina.
Z čeho jsme vycházeli
- Thomas D. T., Erdman K. A., Burke L. M. (2016): American College of Sports Medicine Joint Position Statement. Nutrition and Athletic Performance. Medicine & Science in Sports & Exercise 48(3):543–568.
- Kerksick C. M. et al. (2017): International Society of Sports Nutrition position stand: nutrient timing. Journal of the International Society of Sports Nutrition 14:33.
- Jeukendrup A. (2014): A step towards personalized sports nutrition: carbohydrate intake during exercise. Sports Medicine 44(Suppl 1):S25–S33.
- EFSA NDA Panel (2015): Scientific Opinion on the safety of caffeine. EFSA Journal 13(5):4102.
Flapjack, energetická tyčinka, nebo gel?
Na túru a pomalejší celodenní výlety je nejlevnější a nejpraktičtější volbou flapjack nebo ovesná tyčinka – 25 g sacharidů vyjde od 10,06 Kč. Na intenzivní trénink a závod sáhněte po lehčí energetické tyčince s malým množstvím tuku a při nejvyšší intenzitě po gelu. Řiďte se množstvím sacharidů za hodinu, nezapomínejte na pití a novinky zkoušejte na tréninku. Celkový přístup k výživě na dlouhé výkony najdete v průvodci Výživa pro vytrvalce.
Prohlédnout energetické tyčinky →