Granola, müsli, nebo proteinové cereálie? Krátká odpověď: rozhoduje složení, ne název. Granola je zapečená s olejem a sladidlem, takže má víc energie, tuku a často i cukru než obyčejné müsli. Proteinová granola přidává bílkoviny, ale i ona může mít přes 10 g cukrů na 100 g. Hlídejte porci 40–50 g, cukry, bílkoviny a cenu za porci.
V tomto průvodci vysvětlujeme rozdíl mezi müsli, granolou a proteinovými cereáliemi, jak číst nutriční tabulku a kolik stojí porce 45 g u konkrétních produktů z naší nabídky. Ceny platné k 16. 10. 2026, aktuální cenu vždy najdete u produktu.
Granola a müsli: rychlá odpověď
Müsli je směs nepečených vloček, ovoce a semínek. Granola se peče s olejem a sladidlem – je křupavější, ale energeticky bohatší.
Granola má zhruba 360–560 kcal na 100 g. Volně sypaná miska snadno obsahuje dvojnásobek doporučené porce.
U granol a müsli z naší nabídky se cukry pohybují od 5,5 do 19 g na 100 g. „Bez umělých sladidel“ neznamená bez cukru.
Proteinová granola má v porci 45 g zhruba 8–15 g bílkovin. Dalších 10–20 g bílkovin snadno přidá řecký jogurt, skyr nebo mléko.
Nejlevnější porci 45 g z porovnávaných produktů má LifeLike Protein Granola (16,76 Kč, 2,48 g cukrů). Nejvíc bílkovin v porci nabízí GymBeam Granola s vysokým obsahem bílkovin (čokoláda, 14,85 g za 24,64 Kč).
Müsli, granola a proteinové cereálie: v čem je rozdíl
Všechny tři skupiny mají obvykle stejný základ – ovesné nebo jiné obilné vločky. Liší se tím, co se k nim přidá a jak se zpracují.
Müsli: vločky, ovoce, semínka
Klasické müsli se nepeče. Obsahuje vločky, sušené ovoce, ořechy a semínka. Tuku má obvykle méně než granola, cukry ale často zvedá sušené ovoce. Například BIO Müsli VanaVita (ovoce a semínka) uvádí 8 g tuku, 16,4 g cukrů a 10,2 g bílkovin na 100 g.
Granola: zapečené vločky s olejem a sladidlem
Vločky se smíchají s olejem a medem, sirupem nebo cukrem a upečou do křupava. Výsledkem jsou hrudky s vyšší energetickou hodnotou. „Křupavé müsli“ je v praxi často totéž co granola – rozhodující je složení na etiketě.
Proteinová granola a cereálie
K vločkám se přidává syrovátkový, sójový nebo hrachový protein, případně proteinové křupinky z mléčné bílkoviny. Bílkovin je tak výrazně víc (zhruba 18–33 g na 100 g u produktů v naší tabulce), ale energie a cukry nemusí být nižší než u běžné granoly.
Granola „keto“ a „paleo“ bez vloček
Místo obilovin obsahuje převážně semínka, ořechy a kokos. Sacharidů má málo, zato tuku kolem 50 g a přes 550 kcal na 100 g. Hodí se pro nízkosacharidovou stravu, ale porci je potřeba vážit ještě pečlivěji.
Obyčejné ovesné vločky jsou nejlevnější a složení si u nich řídíte sami. Více v průvodci Ovesné vločky a instantní kaše.
Jak číst etiketu granoly a müsli
Porovnávejte vždy hodnoty na 100 g – to je jediný údaj, který je u všech výrobků povinný a srovnatelný. Hodnoty „na porci“ výrobci počítají z různě velkých porcí, nebo je vůbec neuvádějí.
| Údaj | Na co se dívat | Co znamená tvrzení na obalu |
|---|---|---|
| Cukry | Pod 10 g na 100 g je u granoly dobrý výsledek. U müsli se sušeným ovocem bývá víc. | „Nízký obsah cukrů“ = max. 5 g na 100 g. „Bez přidaného cukru“ = žádné přidané cukry, med ani sirupy. |
| Bílkoviny | Přepočítejte na porci a na 20 g bílkovin – teprve pak je jasné, zda se „proteinová“ verze vyplatí. | „Zdroj bílkovin“ = aspoň 12 % energie z bílkovin. „Vysoký obsah bílkovin“ = aspoň 20 % energie. |
| Vláknina | Oves, cigorková vláknina, chia a lněné semínko obsah zvyšují. | „Zdroj vlákniny“ = aspoň 3 g na 100 g. „Vysoký obsah vlákniny“ = aspoň 6 g na 100 g. |
| Tuky a nasycené tuky | Kokosový olej a kokosové chipsy zvyšují podíl nasycených tuků. | Granola s ořechy a semínky má tuku přirozeně víc – rozhoduje porce. |
| Složení | Pořadí složek odpovídá jejich množství. Sledujte, kde je cukr, sirup, med a olej. | „Bez umělých sladidel“ neznamená bez cukru. |
Porce 40–50 g: proč na ní tolik záleží
Většina výrobců uvádí jako porci 40–50 g. To jsou přibližně 4–5 vrchovatých lžic. Volně nasypaná miska ale často obsahuje 80–100 g – a s ní i dvojnásobek energie a cukrů.
Uvidíte, jak vypadá 45 g ve vaší misce. Pak už stačí odhad nebo odměrka.
200 ml polotučného mléka přidá zhruba 7 g bílkovin, 150 g řeckého jogurtu nebo skyru podle výrobku přibližně 10–17 g. Údaj najdete na obalu.
20–30 g granoly na jogurtu s ovocem dá křupavost a chuť, aniž by z ní byla hlavní část jídla.
Porce 45 g granoly ze semínek a ořechů má kolem 250 kcal a přes 20 g tuku – o třetinu víc energie než ovesná granola.
Proteinová vs. klasická granola
Proteinová granola má smysl, pokud se vám nedaří pokrýt bílkoviny během dne nebo chcete snídani s vyšším podílem bílkovin bez přípravy. Pro silově trénující lidi je praktickým rozmezím zhruba 1,6–2,2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně. Bílkoviny přispívají k růstu svalové hmoty a k udržení svalové hmoty.
| Na 100 g | Klasické křupavé müsli (GymBeam, ovoce a semínka) |
Proteinová granola (GymBeam, lesní ovoce) |
Keto granola (Dafit) |
|---|---|---|---|
| Energie | 371 kcal | 426 kcal | 554 kcal |
| Bílkoviny | 9,9 g | 22 g | 15,3 g |
| Sacharidy / cukry | 55,3 g / 19 g | 52 g / 12 g | 10,2 g / 8,1 g |
| Tuky / nasycené | 11,6 g / 1,28 g | 14 g / 1,4 g | 48,1 g / 20 g |
| Vláknina | 8,9 g | 4,5 g | 13,8 g |
Hodnoty podle stránek produktů Křupavá směs müsli GymBeam, Proteinová granola s lesním ovocem GymBeam a Dafit Granola Keto.
Proteinová granola: víc bílkovin, ne vždy méně cukru
Proteinová granola s lesním ovocem má víc než dvojnásobek bílkovin a méně cukrů než klasické müsli, ale o 55 kcal víc na 100 g. Bílkoviny tvoří přes 20 % energie, takže splňuje podmínku pro „vysoký obsah bílkovin“.
Alternativa: obyčejné vločky + protein
Ovesné vločky s odměrkou proteinu nebo s tvarohem dají porovnatelné množství bílkovin za nižší cenu a cukry máte plně pod kontrolou. Porovnání proteinů najdete ve srovnání podle ceny za 20 g bílkovin, základy v průvodci Jak vybrat protein.
Proteinové křupinky jako posyp
Protein a Co High Protein Crispies jsou kuličky z mléčné bílkoviny a bramborového škrobu s 75,8 g bílkovin a 2,2 g cukrů na 100 g. Nejsou to klasické cereálie, ale doplněk: 20 g přidá do misky 15,16 g bílkovin a v balení 230 g (272 Kč) vyjde na 23,65 Kč.
Granola a snídaňové směsi: cena za 100 g a za porci 45 g
Porovnali jsme produkty z naší nabídky, u kterých je na stránce uvedena kompletní nutriční tabulka. Hodnoty na porci jsme přepočítali na jednotnou porci 45 g, protože výrobci porci většinou neuvádějí.
| Produkt | Typ | Cena | Cena za 100 g | Cena za porci 45 g | Bílkoviny / cukry v porci | Energie v porci |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LifeLike Protein Granola 400 g, slaný karamel | Granola s arašídy a syrovátkou | 149 Kč | 37,25 Kč | 16,76 Kč | 7,96 g / 2,48 g | 199 kcal |
| Dafit Granola Keto 350 g | Keto granola ze semínek a mandlí | 149 Kč | 42,57 Kč | 19,16 Kč | 6,89 g / 3,65 g | 249 kcal |
| GymBeam Proteinová granola s lesním ovocem 300 g | Proteinová granola (sója, hrách) | 139 Kč | 46,33 Kč | 20,85 Kč | 9,90 g / 5,40 g | 192 kcal |
| GymBeam Granola s vysokým obsahem bílkovin 400 g, čokoláda | Proteinová granola (syrovátka, hrách) | 219 Kč | 54,75 Kč | 24,64 Kč | 14,85 g / 8,10 g | 165 kcal |
| Protein a Co Champions Breakfast 250 g, čokoláda a malina | Snídaňová směs s proteinovými kuličkami | 249 Kč | 99,60 Kč | 44,82 Kč | 9,90 g / 4,73 g | 191 kcal |
Nejlevnější porce: LifeLike Protein Granola
Při 149 Kč za 400 g vychází porce na 16,76 Kč a má nejméně cukrů ze srovnávaných produktů (5,5 g na 100 g). Bílkoviny tvoří zhruba 16 % energie – jde tedy o „zdroj bílkovin“, ne o vysoký obsah. Značnou část bílkovin dodávají arašídy, proto má i víc tuku (16 g na 100 g).
Nejvíc bílkovin: GymBeam Granola s vysokým obsahem bílkovin
Varianta čokoláda má 33 g bílkovin na 100 g (36 % energie) a 11 g vlákniny, 20 g bílkovin z ní vyjde na 33,18 Kč. Daní je vyšší obsah cukrů (18 g na 100 g). Příchutě se liší: lesní ovoce má 30 g bílkovin a 19 g cukrů, slaný karamel 22,7 g bílkovin a 11,6 g cukrů.
Rostlinná volba: GymBeam Proteinová granola 300 g
Bílkoviny ze sóji a hrachu, varianty s lesním ovocem, s čokoládou a s medem a mandlemi za stejnou cenu 139 Kč. Mají 21–22 g bílkovin a 12–14 g cukrů na 100 g. Verze s lesním ovocem a s čokoládou jsou podle výrobce vhodné i pro vegany (verze s medem ne). Více o rostlinných bílkovinách v průvodci Rostlinný protein.
Nízkosacharidová: Dafit Granola Keto
Jen 10,2 g sacharidů a 13,8 g vlákniny na 100 g, ale 48,1 g tuku, z toho 20 g nasycených (hlavně z kokosu). Má smysl pro nízkosacharidovou stravu. Pokud řešíte hlavně příjem energie, je to nejkaloričtější volba v tabulce.
Produkty prodáváme, nejde tedy o nezávislý test. Zařadili jsme jen produkty skladem k 16. 10. 2026, u kterých stránka uvádí cenu, velikost balení a kompletní nutriční hodnoty. Cenu za porci jsme počítali z ceny balení pro jednotnou porci 45 g, nutriční hodnoty přebíráme od výrobce. Granoly bez nutriční tabulky na stránce produktu jsme do srovnání nezařadili.
Nejčastější chyby při výběru granoly
Miska 90 g místo 45 g znamená dvojnásobek energie a cukrů. U ovesné granoly je to navíc zhruba 160–200 kcal, u keto granoly přes 240 kcal.
Některé „proteinové“ granoly mají bílkovin jen o málo víc než běžná granola. Přepočítejte gramy bílkovin na porci a cenu za 20 g bílkovin.
Řada granol neobsahuje umělá sladidla, ale obsahuje cukr, med nebo rýžový sirup. Rozhoduje řádek „z toho cukry“.
Granoly často obsahují arašídy, ořechy, sóju, mléko nebo lepek z ovsa a pšenice. Bezlepkové jsou jen výrobky s výslovným označením.
Na 100 g má granola energie jako sušenky. Jako posyp k jogurtu a ovoci je to dobrá volba, jako sypaná svačina z balíčku snadno přeženete množství.
FAQ: granola, müsli a proteinové cereálie
Jaký je rozdíl mezi granolou a müsli? +
Müsli je směs nepečených vloček, sušeného ovoce, ořechů a semínek. Granola se peče s olejem a sladidlem (cukr, med, sirup), takže je křupavější a obvykle má víc energie a tuku.
Kolik granoly sníst na snídani? +
Běžná porce je 40–50 g, tedy zhruba 4–5 vrchovatých lžic. Jako posyp k jogurtu stačí 20–30 g. Porci si alespoň jednou zvažte, odhad od oka bývá výrazně vyšší.
Vyplatí se proteinová granola? +
Pokud chcete rychlou snídani s vyšším podílem bílkovin, ano. Porovnávejte ale gramy bílkovin v porci a cukry. Levnější alternativou jsou ovesné vločky s proteinem, tvarohem nebo řeckým jogurtem.
Kolik cukru je v granole v pořádku? +
Pevný limit pro granolu neexistuje. Méně než 10 g cukrů na 100 g je u granoly dobrý výsledek, označení „nízký obsah cukrů“ smí nést jen potravina s nejvýše 5 g cukrů na 100 g. Důležitý je i celkový příjem volných cukrů za den – WHO doporučuje méně než 10 % energie.
Je keto granola vhodná při hubnutí? +
Keto granola má málo sacharidů, ale hodně tuku a energie (kolem 550 kcal na 100 g). O tělesné hmotnosti rozhoduje celkový energetický příjem, ne jedna potravina. Pokud ji jíte, porci važte. Více v průvodci Jak zhubnout.
Je granola bezlepková? +
Jen pokud je to výslovně uvedeno. Oves může obsahovat lepek z pšenice, ječmene nebo žita zanesený při pěstování a zpracování, proto při celiakii vybírejte výrobky označené jako bezlepkové a kontrolujte i upozornění na možné stopy.
Z čeho jsme vycházeli
- World Health Organization (2015): Guideline: Sugars intake for adults and children. Geneva: WHO.
- EFSA NDA Panel (2022): Tolerable upper intake level for dietary sugars. EFSA Journal 20(2):7074.
- Jäger R. et al. (2017): International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition 14:20.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin (příloha – výživová tvrzení) a nařízení Komise (EU) č. 432/2012 o schválených zdravotních tvrzeních.
Granola, müsli, nebo proteinové cereálie?
Granola je chutná a praktická, ale energeticky bohatší než müsli. Rozhodujte se podle cukrů a bílkovin na 100 g a hlídejte porci 40–50 g. Nejlevnější porce z našeho srovnání vychází na 16,76 Kč, nejvíc bílkovin nabízí proteinová granola s přidanou syrovátkou. Pokud chcete mít složení plně pod kontrolou, sestavte si vlastní müsli z vloček, ořechů a ovoce. Teprve začínáte s cvičením? Přečtěte si průvodce Co brát na začátku v posilovně.
Prohlédnout granoly a snídaně →