Med a včelí produkty: co v nich je a jak vybrat? Krátká odpověď: med je z 80 % cukr, jen v tekuté formě a s výraznou chutí. Lžíce (20 g) dodá zhruba 67 kcal a 16 g cukrů. Pro med ani pro pyl, propolis a mateří kašičku neexistuje v EU žádné schválené zdravotní tvrzení. Vybírejte proto podle chuti, původu a ceny – a dětem do 1 roku med nedávejte.
V tomto průvodci najdete druhy medu, jeho složení a využití ve sportu, co znamená MGO u manukového medu, co víme o pylu, propolisu a mateří kašičce, jak se pozná falšovaný med a konkrétní medy z naší nabídky s cenou za 100 g a za lžíci. Ceny platné k 16. 10. 2026, aktuální cenu vždy najdete u produktu.
Med a včelí produkty: rychlá odpověď
Na 100 g zhruba 333 kcal a 80–82 g cukrů (fruktóza a glukóza). Zbytek tvoří převážně voda. Vitamíny a minerální látky jsou jen ve stopovém množství.
Pro med, pyl, propolis ani mateří kašičku nemá EU schválené zdravotní tvrzení. Sliby typu „posiluje imunitu“ nebo „působí proti nachlazení“ na obalu být nesmí.
Med může obsahovat spory bakterie Clostridium botulinum. Kojencům mladším 12 měsíců se proto nepodává ani v malém množství.
Směsi medů z dovozu patří k nejčastěji falšovaným potravinám. Od června 2026 musí obal směsi uvádět země původu i jejich podíl v procentech.
Na slazení kaše, jogurtu nebo čaje stačí běžný med: v naší nabídce vychází na 27,80 Kč za 100 g, tedy 5,56 Kč za lžíci. Manukový med stojí 365–770 Kč za 100 g – platíte za původ, chuť a deklarovaný obsah MGO, ne za schválený účinek.
Druhy medu: květový, medovicový, pastovaný a druhový
Podle evropské směrnice o medu je med přírodní sladká látka, kterou včely vytvářejí z nektaru květů nebo ze sladkých výměšků rostlin a hmyzu sajícího na rostlinách. Do medu se nesmí nic přidávat – žádný cukr, sirup, aroma ani konzervant. Pyl v medu je jeho přirozenou součástí.
Květový med
Vzniká z nektaru květů. Bývá světlejší, jemnější chuti a obvykle rychleji krystalizuje (zejména řepkový). Patří sem většina běžných českých medů ze směsi lučních a polních květů.
Medovicový (lesní) med
Včely ho vyrábějí z medovice – sladkých výměšků mšic a červců na listech a jehličí stromů. Je tmavší, méně sladký a výraznější, obsahuje víc minerálních látek a krystalizuje pomaleji. Na obalu ho najdete jako „medovicový“, lidově „lesní“ nebo „smíšený“, pokud jde o směs s květovým.
Pastovaný (krémový) med
Běžný med, který se během řízené krystalizace promíchává, takže vzniknou drobné krystalky a hladká, roztíratelná konzistence. Nejde o jiný druh medu ani o přísadu – jen o úpravu struktury.
Druhové medy (akátový, lipový, manukový…)
Označení podle rostliny smí nést med, který z dané rostliny pochází převážně a má její typické smyslové, fyzikálně-chemické a mikroskopické vlastnosti. Liší se chutí, barvou a rychlostí krystalizace. Výživově jsou si druhové medy velmi podobné.
Složení medu a jeho místo ve sportovní výživě
Med se nutričně od cukru liší méně, než se často uvádí. Obsahuje víc vody, a proto má na 100 g o něco méně energie. Tabulka vychází z údajů výrobců u medů z naší nabídky (běžný cukr pro srovnání):
| Na 100 g | GymBeam Med (květový + medovicový) | Manuka Health MGO 250+ | Bílý cukr (orientačně) |
|---|---|---|---|
| Energie | 333 kcal | 334,6 kcal | cca 400 kcal |
| Sacharidy | 82 g | 82,1 g | 100 g |
| z toho cukry | 80 g | 82,1 g | 100 g |
| Bílkoviny | < 0,5 g | 0,3 g | 0 g |
| Tuky | < 0,5 g | < 0,1 g | 0 g |
| Na lžíci 20 g | 67 kcal, 16 g cukrů | 67 kcal, 16,4 g cukrů | 80 kcal, 20 g cukrů |
Med se počítá do „volných cukrů“
Světová zdravotnická organizace řadí med mezi volné cukry stejně jako cukr nebo sirupy a doporučuje, aby volné cukry tvořily méně než 10 % denního příjmu energie. Při 2 000 kcal je to méně než 50 g cukrů – tedy zhruba tři lžíce medu, pokud byste žádný jiný přidaný cukr nejedli. Med proto není „zdravější cukr“, ale cukr s výraznější chutí.
Med jako zdroj sacharidů při tréninku
Pro vytrvalce je med prostě rychle dostupný zdroj sacharidů – směs fruktózy a glukózy. Lžíce medu dodá asi 16 g sacharidů. Hodí se do kaše před tréninkem, do domácího ionťáku nebo jako levná náhrada gelu na delší výlet. Hotové gely mají výhodu v přesném dávkování a balení.
Lžička medu do kaše nebo jogurtu není problém, ale kalorie se rychle sčítají – dvě lžíce denně jsou přes 130 kcal. Med si odměřujte a počítejte ho do denního příjmu. Více v průvodci Jak zhubnout.
Manukový med a MGO: za co se platí
Manukový med pochází z nektaru keře balmoráčku metlatého (Leptospermum scoparium), kterého je nejvíc na Novém Zélandu. Od ostatních medů se liší hlavně vysokým obsahem látky methylglyoxal (MGO).
Co číslo MGO znamená
Číslo udává minimální obsah methylglyoxalu v miligramech na kilogram medu. MGO 250+ tedy znamená alespoň 250 mg/kg, MGO 550+ alespoň 550 mg/kg. Někteří výrobci používají vlastní stupnici UMF, která kromě MGO hodnotí i další znaky pravosti. Obě čísla popisují složení, ne prokázaný účinek.
Cena roste s MGO
V naší nabídce stojí manukový med MGO 250+ zhruba 365 Kč za 100 g, MGO 400+ asi 484 Kč a MGO 550+ kolem 770 Kč za 100 g. Běžný med vyjde na 27,80 Kč za 100 g, tedy 13× až 28× levněji. Energie a cukru mají oba prakticky stejně.
Včelí pyl, propolis a mateří kašička
Kromě medu se prodávají i další produkty z úlu. Bývají obklopené velkými sliby, žádný z nich ale v EU nemá schválené zdravotní tvrzení. Pro všechny platí totéž: jde o potraviny nebo doplňky stravy s proměnlivým složením a se zvýšeným rizikem alergie.
| Produkt | Co to je | Jak se prodává | Na co si dát pozor |
|---|---|---|---|
| Včelí pyl (pylové rousky) | Květový pyl, který včely sbírají a slepují do kuliček. Obsahuje bílkoviny, sacharidy a tuky, složení se liší podle rostlin. | Sušené kuličky, mletý pyl, kapsle | Riziko alergické reakce, zejména u lidí s pylovou alergií nebo astmatem. Začínejte velmi malým množstvím. |
| Propolis (včelí tmel) | Pryskyřičná látka ze stromových pupenů, kterou včely utěsňují úl. Obsahuje pryskyřice, vosky a polyfenoly. | Tinktura (často s alkoholem), kapsle, spreje, pastilky | Propolis patří mezi známé kontaktní alergeny. Tinktury mohou obsahovat alkohol. |
| Mateří kašička | Výměšek hltanových žláz mladých včel dělnic, kterým se krmí larvy a královna. Obsahuje vodu, bílkoviny, cukry a tuky. | Čerstvá (chlazená), lyofilizovaná v kapslích, směsi s medem | U citlivých lidí, zejména astmatiků a alergiků, byly popsány i závažné alergické reakce. |
Proč u nich nenajdete konkrétní účinek
Výrobci v minulosti žádali o schválení řady tvrzení k včelím produktům (imunita, únava, trávení). Evropský úřad pro bezpečnost potravin je však nepovažoval za dostatečně doložená, a proto nebyla schválena. Pokud u doplňku s propolisem nebo pylem vidíte schválené tvrzení, obvykle patří k přidanému vitamínu nebo minerální látce – například zinek nebo vitamín C přispívají k normální funkci imunitního systému.
Kdo by měl být s medem a včelími produkty opatrný
Med může obsahovat spory bakterie Clostridium botulinum. Střevo kojence je ještě nedokáže potlačit a hrozí kojenecký botulismus. Med nepatří do jídla, čaje ani na dudlík dítěte mladšího 12 měsíců. U starších dětí a dospělých toto riziko nehrozí.
Med obsahuje stopy pylu, včelí pyl a mateří kašička ho mají mnohem víc. Lidé s alergií na pyl, včelí bodnutí nebo s astmatem by měli včelí produkty zkoušet opatrně, nebo se poradit s alergologem.
Med zvyšuje hladinu glukózy v krvi podobně jako cukr. Lidé s cukrovkou ho mají započítat do sacharidů stejně jako jiné sladkosti a řídit se doporučením lékaře.
Běžný med v rozumném množství patří ke stravě. U doplňků s propolisem, pylem nebo mateří kašičkou se poraďte s lékařem – údajů o bezpečnosti v těhotenství je málo a tinktury mohou obsahovat alkohol.
Pravost medu: falšování, kontroly a co hledat na etiketě
Med je drahý a snadno se ředí levnými cukernými sirupy, proto patří mezi nejčastěji falšované potraviny. V koordinované akci EU „From the Hives“ odebraly kontrolní orgány v letech 2021–2022 na hranicích EU 320 vzorků dovozového medu. U 147 z nich (46 %) bylo podezření, že nesplňují pravidla, nejčastěji kvůli přidaným cukerným sirupům. Zdravotní riziko bylo podle Komise velmi nízké – jde hlavně o klamání spotřebitele.
Nové značení směsí od 14. 6. 2026
Dříve stačilo na obalu směsi uvést „směs medů z EU a mimo EU“. Podle novely směrnice o medu (EU) 2024/1438 musí směs medů nově uvádět všechny země původu sestupně podle podílu, včetně procent. Med vyrobený a označený před tímto datem se smí doprodat, takže v obchodech se ještě chvíli potkáte s oběma typy etiket.
Kdo med kontroluje
V České republice dozoruje kvalitu a značení medu v obchodech Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nevyhovující šarže zveřejňuje na portálu Potraviny na pranýři. Pravost medu se ověřuje laboratorně – izotopovou analýzou, rozborem cukrů nebo pylu. Doma ji spolehlivě nepoznáte.
Med od jednoho výrobce z jedné země nebo směs s jasně uvedenými zeměmi a procenty je dohledatelnější než anonymní směs.
Med za cenu cukru je podezřelý. Výroba pravého medu má svoje minimální náklady.
„Medový sirup“, „medová pochoutka“ nebo „pekařský med“ nejsou totéž co med. Pekařský med musí nést upozornění „pouze pro vaření“.
Medy z naší nabídky: cena za 100 g a za lžíci
Porovnáváme cenu za 100 g a za lžíci 20 g (velikost porce, kterou uvádí NOW Foods). U manukových medů Manuka Health uvádíme menší balení 250 g s nejnižší cenou; nabízíme je i po 500 g. Seřazeno podle ceny za 100 g.
| Produkt | Druh | Původ | MGO | Cena | Za 100 g | Za lžíci 20 g |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GymBeam Med, 500 g | Směs květového a medovicového | Směs medů z EU a mimo EU | – | 139 Kč | 27,80 Kč | 5,56 Kč |
| Manuka Health MGO 250+ Manuka med, 250 g | Manukový | Nový Zéland | 250+ | 912 Kč | 364,80 Kč | 72,96 Kč |
| NOW Foods Manukový med, 250 g | Manukový, krémový | Nový Zéland | 250+ | 929 Kč | 371,60 Kč | 74,32 Kč |
| Manuka Health MGO 400+ Manuka med, 250 g | Manukový | Nový Zéland | 400+ | 1 209 Kč | 483,60 Kč | 96,72 Kč |
| Manuka Health MGO 550+ Manuka med, 250 g | Manukový | Nový Zéland | 550+ | 1 924 Kč | 769,60 Kč | 153,92 Kč |
Na slazení: GymBeam Med
Za 5,56 Kč za lžíci jde o nejlevnější med v naší nabídce. Je to směs květového a medovicového medu z EU i mimo EU, čirý a tekutý. Na kaši, do jogurtu, čaje nebo marinády nepotřebujete nic dražšího.
Manukový med MGO 250+: Manuka Health, nebo NOW Foods
Oba mají deklarovaný obsah MGO alespoň 250 mg/kg a pocházejí z Nového Zélandu. Manuka Health vychází o 17 Kč levněji za sklenici 250 g a uvádí nutriční hodnoty. NOW Foods je krémový (pastovaný), a tedy lépe roztíratelný.
Vyšší MGO: hlavně vyšší cena
MGO 400+ stojí o třetinu víc než 250+, MGO 550+ zhruba dvakrát tolik. Vyšší číslo znamená vyšší obsah methylglyoxalu a výraznější, nahořklejší chuť. Žádné schválené tvrzení, které by vyšší MGO spojovalo s konkrétním účinkem, neexistuje.
Produkty prodáváme, nejde tedy o nezávislý test. Do tabulky jsme zařadili všechny medy skladem k 16. 10. 2026 a porovnali je podle ceny za 100 g a údajů na produktových stránkách. Lipový med Ostrovit jsme vynechali, protože je vyprodaný. Pyl, propolis ani mateří kašičku v tomto srovnání neuvádíme.
Nejčastější chyby při výběru medu
Med je cukr s vodou a stopami dalších látek. Má o něco méně kalorií na 100 g jen proto, že obsahuje vodu. Do denního příjmu cukrů se počítá stejně.
Pro manukový med v EU neexistuje schválené zdravotní tvrzení. Pokud máte zdravotní potíže, nenahrazujte jím návštěvu lékaře.
Do 12 měsíců věku med nepatří do jídla ani pití dítěte – ani v pečivu, kaši nebo na dudlíku.
Med do vroucího čaje nebo pečení ztrácí aroma a enzymy. Přidávejte ho do nápojů, které už mírně vychladly, a krystalizovaný med zahřívejte nejvýš na 40 °C.
Pravost odhalí jen laboratoř. Spolehlivější vodítko je jasně uvedený původ, dohledatelný výrobce a cena odpovídající medu.
FAQ: med a včelí produkty
Je med zdravější než cukr? +
Výživově jen nepatrně. Med obsahuje 80–82 g cukrů na 100 g a vodu, vitamíny a minerální látky jsou v něm jen ve stopovém množství. Světová zdravotnická organizace ho počítá mezi volné cukry stejně jako stolní cukr. Výhodou medu je hlavně chuť.
Proč se med nesmí dávat dětem do jednoho roku? +
Med může obsahovat spory bakterie Clostridium botulinum. Ve střevě kojence se mohou pomnožit a způsobit kojenecký botulismus. Proto se med dětem mladším 12 měsíců nepodává vůbec, ani tepelně upravený.
Vyplatí se manukový med? +
Pokud vám chutná a chcete med s ověřeným původem a deklarovaným obsahem MGO, může dávat smysl. Stojí ale 13× až 28× víc než běžný med a v EU pro něj neexistuje schválené zdravotní tvrzení. Na slazení kaše nebo čaje plně stačí běžný med.
Pomáhají propolis, včelí pyl nebo mateří kašička na imunitu? +
Pro tyto produkty v EU neexistuje schválené zdravotní tvrzení, takže takový účinek nelze slibovat. Schválená tvrzení k imunitě mají například vitamín C, vitamín D nebo zinek. Včelí produkty navíc mohou vyvolat alergickou reakci.
Je krystalizovaný med zkažený nebo falšovaný? +
Ne. Krystalizace je přirozený proces, rychlost závisí na poměru glukózy a fruktózy v medu. Ztuhlý med rozpustíte ve vodní lázni do 40 °C. Pravost medu z jeho konzistence poznat nelze.
Mohu med použít místo energetického gelu? +
Ano, jako zdroj sacharidů funguje. Lžíce medu (20 g) dodá asi 16 g sacharidů ve formě fruktózy a glukózy. Na delší výkon je ale praktičtější gel nebo nápoj s přesně známým obsahem sacharidů. Před závodem si med vyzkoušejte na tréninku.
Z čeho jsme vycházeli
- Směrnice Rady 2001/110/ES ze dne 20. prosince 2001 o medu, ve znění směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1438 ze dne 14. května 2024 (značení zemí původu u směsí medů).
- Evropská komise (2023): EU coordinated action „From the Hives“ – výsledky koordinované akce proti falšování medu (zveřejněno 21. 3. 2023).
- World Health Organization (2015): Guideline: Sugars intake for adults and children. Geneva: WHO.
- Nařízení Komise (EU) č. 432/2012 o schválených zdravotních tvrzeních (neobsahuje žádné tvrzení pro med ani včelí produkty).
Jaký med a včelí produkty tedy vybrat?
Na slazení stačí běžný med – je to chutný zdroj cukru, ne zázračná potravina, a počítá se do denního příjmu cukrů. Manukový med kupujte kvůli chuti a původu; vyšší MGO znamená hlavně vyšší cenu. U pylu, propolisu a mateří kašičky počítejte s rizikem alergie a s tím, že nemají schválené zdravotní tvrzení. Dětem do 1 roku med nedávejte a u směsí medů sledujte země původu. Pokud se zajímáte o doplňky ke sportu, začněte průvodcem Co brát na začátku v posilovně.
Prohlédnout medy →