Mají proteinové chipsy a slané snacky smysl? Krátká odpověď: jako náhrada běžných chipsů ano, jako hlavní zdroj bílkovin ne. Běžné bramborové chipsy mají jen kolem 5–7 g bílkovin a 30–35 g tuku na 100 g. Sušené maso (jerky) jich má 46–68 g a málo tuku, luštěninové krekry kolem 20 g. Všechny slané snacky ale mají hodně soli a 20 g bílkovin z nich stojí zhruba 3–4× víc než z proteinového prášku.
V tomto průvodci vysvětlujeme, jaké typy slaných proteinových snacků existují, jak je porovnat s běžnými chipsy podle bílkovin, tuku a soli a kolik stojí 20 g bílkovin u konkrétních produktů z naší nabídky. Ceny platné k 14. 10. 2026, aktuální cenu vždy najdete u produktu.
Proteinové chipsy a slané snacky: rychlá odpověď
Jerky z naší nabídky má 46–68 g bílkovin na 100 g a jen 2,5–5,8 g tuku. Balení 50 g dodá 30–34 g bílkovin.
Kolem 20 g bílkovin a 16–19 g vlákniny na 100 g. Bílkovin mají asi 3× víc než chipsy, ale také 13 g tuku a 3 g soli.
Jedno balení jerky nebo krekrů obsahuje 2,1–4,3 g soli, tedy 35–72 % referenční hodnoty 6 g na den.
U slaných snacků z naší nabídky 57–77 Kč. Syrovátkový protein vychází na 17,69 Kč.
Když máte chuť na něco slaného, je krůtí nebo hovězí jerky nejlepší výměnou za chipsy z hlediska bílkovin: GymBeam Turkey Jerky dá 34 g bílkovin za 99 Kč (58,24 Kč za 20 g bílkovin). Kvůli soli ho ale berte jako občasnou svačinu, ne jako každodenní zdroj bílkovin – na ten je levnější a méně slaný protein.
Typy slaných proteinových snacků
„Proteinové chipsy“ nejsou jedna kategorie. Pod slanými snacky s vyšším obsahem bílkovin najdete výrobky, které se složením i čísly na etiketě výrazně liší:
Proteinové chipsy a křupky
Vyrábějí se většinou z koncentrátů nebo izolátů bílkovin (sójových, mléčných, hrachových) smíchaných se škrobem a vypékají se nebo „pufují“. Proto mívají na 100 g několikanásobně víc bílkovin než chipsy bramborové – kolik přesně, záleží na konkrétní etiketě. Typicky jde o malé balení po 30–50 g. V naší nabídce jsou zatím jen proteinové křupky a krekry Protein a Co, které v době psaní nebyly skladem.
Sušené maso (jerky)
Maso nakrájené na plátky, osolené, okořeněné a vysušené. Odpařením vody se bílkoviny koncentrují – na 100 g jerky se spotřebuje přibližně 220–270 g syrového masa. Výsledkem je snack s nejvyšším podílem bílkovin a nízkým obsahem tuku, ale také s vysokým obsahem soli. Některé výrobky obsahují i cukr, sójový hydrolyzát nebo konzervant dusitan sodný.
Krekry a chipsy z luštěnin
Hrachová, čočková nebo cizrnová mouka přirozeně obsahuje víc bílkovin a vlákniny než mouka pšeničná nebo brambory. Luštěninové krekry mívají kolem 20 g bílkovin na 100 g – to už stačí na označení „vysoký obsah bílkovin“, ale na porci je to méně, než by se podle slova „protein“ čekalo. Obvykle jsou bez lepku. Více o rostlinných bílkovinách v článku Rostlinný protein: jak vybrat.
Solené ořechy a slané oplatky
Arašídy a ořechy mají kolem 18–26 g bílkovin na 100 g, ale zároveň 45–55 g tuku, takže většina jejich energie pochází z tuků. Jsou to výživné potraviny, jen je neberte jako „proteinový snack“. Slané proteinové oplatky (například se šunkou a sýrem) jsou spíš pečivo s přidanou bílkovinou. Podrobněji o ořeších v článku Arašídové a ořechové máslo.
Bílkoviny, tuk a kalorie: srovnání s běžnými chipsy
Porovnali jsme hodnoty na 100 g u slaných snacků z naší nabídky s běžnými solenými bramborovými chipsy. U chipsů uvádíme orientační rozpětí z etiket obvyklých výrobků – konkrétní značka se může lišit.
| Na 100 g | Energie | Bílkoviny | Tuky | Sacharidy | Sůl | Energie z bílkovin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bramborové chipsy solené (orientačně) | cca 520–560 kcal | cca 5–7 g | cca 30–35 g | cca 50–55 g | cca 1–1,5 g | cca 5 % |
| Luštěninové krekry (Luskeeto, mák / česnek) | 363–365 kcal | 19,8–19,9 g | 13,3 g | 41,4–42 g | 3 g | 21,7–21,9 % |
| Beef Jerky Bar (GymBeam) | 336 kcal | 52,1 g | 2,5 g | 25,5 g | 3,4 g | 62,0 % |
| Hovězí jerky (Indiana Jerky, 3 příchutě) | 297–306 kcal | 46–56 g | 5,8 g | 4,2–9,2 g | 2,4–4,8 g | 60,1–75,4 % |
| Hovězí jerky originál (GymBeam) | 281 kcal | 61,1 g | 3,4 g | 0,6 g | 4,5 g | 87,0 % |
| Krůtí jerky (GymBeam) | 303 kcal | 68 g | 3,3 g | 0 g | 5 g | 89,8 % |
Podíl energie z bílkovin jsme spočítali jako bílkoviny × 4 kcal děleno energetickou hodnotou. Podle nařízení (ES) č. 1924/2006 smí potravina nést označení „zdroj bílkovin“ od 12 % a „vysoký obsah bílkovin“ od 20 % energie z bílkovin. Všechny snacky z tabulky tuto hranici splňují, běžné chipsy ani podmínku pro „zdroj bílkovin“.
Kolik musíte sníst, abyste získali 20 g bílkovin
Tady je rozdíl nejlépe vidět. Krůtí jerky GymBeam: necelých 30 g, tedy asi 89 kcal a 1,47 g soli. Luštěninové krekry: zhruba 100 g (celé balení a ještě kus dalšího), tedy asi 365 kcal a 3 g soli. Běžné chipsy s 6 g bílkovin na 100 g: přibližně 330 g, tedy kolem 1 770 kcal a přes 4 g soli.
Na sladkou svačinu s bílkovinami se podívejte do průvodce Proteinové tyčinky: jak vybrat. Tyčinky mívají méně soli než slané snacky, zato často cukr nebo polyoly.
Sůl a tuk: na co si u slaných snacků dát pozor
Sůl: hlavní slabina jerky i krekrů
Referenční hodnota příjmu soli pro dospělého je podle nařízení (EU) č. 1169/2011 6 g denně. EFSA považuje za bezpečný a dostatečný příjem 2 g sodíku denně, což odpovídá 5 g soli. Slané snacky z naší nabídky mají 2,4–5 g soli na 100 g, tedy výrazně víc než běžné chipsy (cca 1–1,5 g).
| Balení | Sůl v balení | Z referenční hodnoty 6 g |
|---|---|---|
| Beef Jerky Bar GymBeam (25 g) | 0,85 g | 14 % |
| Luskeeto Luštěninové krekry (70 g) | 2,10 g | 35 % |
| Hovězí jerky GymBeam originál (50 g) | 2,25 g | 38 % |
| Krůtí jerky GymBeam (50 g) | 2,50 g | 42 % |
| Indiana Jerky Beef (90 g) | 2,16–4,32 g | 36–72 % |
Tuk: tady jsou proteinové snacky v plusu
Bramborové chipsy mají kolem 30–35 g tuku na 100 g, a proto i hodně kalorií. Jerky z naší nabídky má 2,5–5,8 g tuku, luštěninové krekry 13,3 g (černá varianta s aktivním uhlím 22,1 g). Méně tuku znamená méně energie na porci – 50 g jerky má kolem 140–150 kcal, stejné množství chipsů kolem 270 kcal.
Cukr, přídatné látky a alergeny
U jerky se liší hlavně příchutě. Originální a krůtí varianty mají téměř nulový cukr, barbecue jerky GymBeam ale 18 g cukrů na 100 g. Indiana Jerky obsahuje sójový hydrolyzát a konzervant dusitan sodný, krůtí jerky GymBeam má ve složení jen krůtí maso a mořskou sůl. Luštěninové krekry mohou obsahovat stopy sezamu a sóji, varianta s aktivním uhlím je obsahuje přímo ve složení.
Jak číst etiketu slaného snacku
Malé balení 25–30 g s 50 % bílkovin dá 13–15 g. Vynásobte hodnotu na 100 g hmotností balení a uvidíte, kolik opravdu sníte.
Bílkoviny × 4 děleno kaloriemi. Pod 12 % nejde ani o „zdroj bílkovin“, nad 20 % jde o „vysoký obsah bílkovin“. U jerky to bývá 60–90 %, u luštěninových krekrů kolem 22 %.
Podle často používaného britského „semaforu“ znamená víc než 1,5 g soli na 100 g vysoký obsah soli. Spočítejte si, kolik soli sníte s celým sáčkem.
U jerky porovnávejte konkrétní příchuť – sladké marinády přidávají cukr. Hledejte krátké složení a zkontrolujte alergeny (sója, sezam, mléko).
Cena balení děleno gramy bílkovin v balení krát 20. Teprve tak se dají porovnat snacky různé velikosti mezi sebou i s proteinem.
Slané snacky z naší nabídky s cenou za 20 g bílkovin
Do tabulky jsme zařadili slané snacky skladem, u kterých máme kompletní výživové hodnoty. Seřazeno podle ceny za 20 g bílkovin. Pro srovnání je na konci syrovátkový protein.
| Produkt | Bílkoviny / sůl na 100 g | Bílkoviny v balení | Cena | Za 100 g | Za 20 g bílkovin |
|---|---|---|---|---|---|
| Luskeeto Luštěninové krekry 70 g (mák, česnek) | 19,8–19,9 g / 3 g | 13,86–13,93 g | 40 Kč | 57,14 Kč | 57,43–57,72 Kč |
| GymBeam Sušené maso Turkey Jerky 50 g | 68 g / 5 g | 34,00 g | 99 Kč | 198,00 Kč | 58,24 Kč |
| Indiana Jerky Beef 90 g | 46–56 g / 2,4–4,8 g | 41,40–50,40 g | 159 Kč | 176,67 Kč | 63,10–76,81 Kč |
| GymBeam Sušené maso Beef Jerky originál 50 g | 61,1 g / 4,5 g | 30,55 g | 99 Kč | 198,00 Kč | 64,81 Kč |
| GymBeam Beef Jerky Bar 25 g | 52,1 g / 3,4 g | 13 g | 45 Kč | 180,00 Kč | 69,23 Kč |
| Explomax Instant CFM Whey Protein Economy 3000 g – srovnání | 75,2 g / – | 22,6 g v dávce 30 g | 1 999 Kč | 66,63 Kč | 17,69 Kč |
U Indiana Jerky uvádíme rozpětí podle tří příchutí, pro které výrobce na stránce uvádí výživové hodnoty (originál má 56 g bílkovin a 4,8 g soli na 100 g, pepřová 54 g a 2,4 g, pikantně-sladká 46 g a 2,8 g). U Beef Jerky Bar počítáme s 13 g bílkovin na tyčinku podle údaje výrobce. Luštěninové krekry Luskeeto vycházejí za 20 g bílkovin podobně jako jerky, ale s 20 g bílkovin sníte asi 365 kcal a 3 g soli – u krůtího jerky asi 89 kcal a 1,47 g soli.
Nejvíc bílkovin v balení: krůtí jerky GymBeam
68 g bílkovin a 3,3 g tuku na 100 g, ve složení jen krůtí maso a mořská sůl. Balení 50 g dá 34 g bílkovin, ale také 2,5 g soli. Po otevření ho výrobce doporučuje spotřebovat do 24 hodin.
Malá porce na cesty: Beef Jerky Bar
Tyčinka 25 g má 84 kcal, 13 g bílkovin a 0,85 g soli – nejméně soli na balení z celé tabulky. Za 20 g bílkovin je ale nejdražší. Hodí se, když chcete menší porci, ne celý sáček.
Bez masa: luštěninové krekry Luskeeto
Hrachová mouka, mák nebo česnek, řepkový a slunečnicový olej a koření. Mají kolem 20 g bílkovin a 19 g vlákniny na 100 g, výrobce je uvádí jako bezlepkové a vhodné pro vegany. Ve srovnání s jerky mají víc tuku a kalorií, takže je berte jako lepší výměnu za chipsy, ne jako zdroj bílkovin.
Produkty prodáváme, nejde tedy o nezávislý test. Zařadili jsme slané snacky skladem k 14. 10. 2026 s kompletní tabulkou výživových hodnot a cenu za 20 g bílkovin jsme počítali z ceny balení a hodnot na 100 g uvedených výrobcem. Výrobky, které nejsou skladem (proteinové křupky a krekry Protein a Co, proteinové chlebové tyčinky, čočkové chipsy STRiPS CHiPS, hovězí jerky Jack Link’s), a výrobky bez výživových údajů na stránce (proteinová oplatka se šunkou a sýrem, solené ořechy a pistácie Protein a Co) jsme nezařadili.
Nejčastější chyby u proteinových chipsů a slaných snacků
Slovo „protein“ v názvu neříká, kolik bílkovin balení má. Luštěninové krekry mají „vysoký obsah bílkovin“, a přesto dá celé balení necelých 14 g.
Jeden sáček jerky může mít víc soli než celý balíček běžných chipsů. Pokud jíte slané snacky denně, sledujte celkový příjem soli.
Slaný snack je svačina. Jídlo s masem, rybou, vejci, mléčnými výrobky nebo luštěninami dodá bílkoviny levněji a s méně solí.
Tyčinka za 45 Kč vypadá levněji než sáček za 99 Kč, ale za 20 g bílkovin vychází dráž. Přepočítejte si cenu na gramy bílkovin.
Barbecue nebo pikantně-sladké marinády přidávají cukr a mění obsah bílkovin i soli. Porovnávejte hodnoty konkrétní příchuti, ne celé produktové řady.
FAQ: proteinové chipsy a slané snacky
Kolik bílkovin mají proteinové chipsy oproti běžným? +
Běžné bramborové chipsy mají kolem 5–7 g bílkovin na 100 g. Luštěninové krekry z naší nabídky mají kolem 20 g a sušené maso 46–68 g. U proteinových chipsů z izolátů bílkovin záleží na konkrétním výrobku – vždy se podívejte na etiketu a přepočítejte si bílkoviny na celé balení.
Je jerky lepší svačina než chipsy? +
Z hlediska bílkovin a tuku ano: 50 g krůtího jerky má 34 g bílkovin, 1,65 g tuku a asi 150 kcal, stejné množství chipsů jen kolem 3 g bílkovin, přes 15 g tuku a asi 270 kcal. Jerky má ale víc soli, takže ho nejezte ve velkém množství každý den.
Kolik soli mají slané proteinové snacky? +
Produkty z naší nabídky mají 2,4–5 g soli na 100 g. Na balení je to 0,85 g u tyčinky Beef Jerky Bar a 2,1–4,3 g u sáčku jerky nebo krekrů, tedy 14–72 % referenční hodnoty 6 g soli denně.
Vyplatí se slané proteinové snacky cenově? +
Za 20 g bílkovin zaplatíte u slaných snacků z naší nabídky 57–77 Kč, u syrovátkového proteinu 17,69 Kč (ceny k 14. 10. 2026). Jako výměna za chipsy dávají smysl, jako hlavní zdroj bílkovin jsou drahé.
Jsou luštěninové krekry vhodné bez lepku a pro vegany? +
Krekry Luskeeto jsou podle výrobce přirozeně bezlepkové a vhodné pro vegany – vyrábějí se z hrachové, u některých příchutí i čočkové mouky. Mohou obsahovat stopy sezamu a sóji. Při celiakii vždy zkontrolujte označení „bez lepku“ přímo na obalu.
Jak dlouho vydrží jerky po otevření? +
U jerky GymBeam výrobce doporučuje po otevření spotřebovat do 24 hodin, u Indiana Jerky do 72 hodin. Neotevřené balení se skladuje v suchu při pokojové teplotě. Sáček proti kyslíku uvnitř balení není určen ke konzumaci.
Z čeho jsme vycházeli
- Jäger R. et al. (2017): International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition 14:20.
- EFSA NDA Panel (2019): Dietary reference values for sodium. EFSA Journal 17(9):5778.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin (příloha: „zdroj bílkovin“, „vysoký obsah bílkovin“).
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům (příloha XIII – referenční hodnoty příjmu, včetně 6 g soli).
- Nařízení Komise (EU) č. 432/2012 o schválených zdravotních tvrzeních.
Jak tedy vybrat proteinové chipsy a slané snacky?
Podívejte se na bílkoviny v celém balení, ne jen na 100 g, a hned vedle na sůl. Nejvíc bílkovin s nejméně tuky dává sušené maso, bez masa poslouží luštěninové krekry. Obojí je dobrá výměna za běžné chipsy, ale za 20 g bílkovin stojí 3–4× víc než protein a má hodně soli. Další tipy na svačiny s bílkovinami najdete v článcích Proteinové pečivo, chléb a wrapy, Proteinové pudinky a krémy a Co brát na začátku v posilovně.
Prohlédnout sušené maso →